Ohlédnutí za závěrem roku 2017

Konec roku 2017 byl poněkud náročný – dost starostí jsme měli s registrací naší Šachové akademie do spolku (povedlo se 15.12.) a se žádostmi o dotace na MŠMT a Jč. kraj (termíny jsme stihli, snad něco vyjde). Co jsme nezvládli, bylo informovat naše příznivce o šachovém dění na konci roku 2017, kde se hrály nejen soutěže družstev, ale také turnaje, na kterých šachisté ŠA VŠTE nemohli chybět.

Tak alespoň ve zkratce:

Čertovské šachy

3.12.2017 se v Táboře hrál XIII. ročník šachového turnaje dvojic, známý jako Čertovské šachy. Podmínkou je, že alespoň jeden z dvojice je mladší 15 let.
Tentokrát do Tábora přijelo 44 dvojic různých jmen a s různými maskami. Hrálo se na 7 kol švýcarem, první 4 kola tempem 2 x 15 min, zbývající 2 x 20 min. Za vítězství dvojice byly 3 body, za remízu 1.
Naši hráči se představili takto:
Start. číslo 2: Pekelný závěr (Zdeněk Lorenc – Míša Lorencová)
Start. číslo 4: Peklomat a Peklošach (Matyáš Hosnedl – Jakub Šimon Šimůnek)
Start. číslo 9: Studení sedláci (Honza Bauer – Jarda Studenovský)
Start. číslo 30: Čertice z Hluboké (Vicky a Lenka Cinkovi)
Start. číslo 36: Lucifer a čertík Bertík (Bohumil a Marek Garabikovi)
Po lítých bojích mezi anděli, čerty a jinou cháskou skončil turnaj takto:
6. místo Pekelný závěr 13 b., 7. Studení sedláci 12, 11. Peklomat a Peklošach 11, 25. Čertice z Hluboké 9, 31. Lucifer a čertík Bertík 8.
Turnaj, který se všem líbil, pěkně zorganizoval Šachklub Tábor.
Fotky zde.

2. divize C:

V 5. kole 2. divize zajíždělo 16.12.2017 družstvo ŠA VŠTE C do Vráže u Písku k utkání s družstvem DDM Písek.
K utkání jsme cestovali v sestavě Josef Novák, Martin Hejda, Matyáš Hosnedl, Petr Šťastný,Míša Lorencová,Ondra Hejda, Michal Nedvěd a Zdeněk Lorenc.

IMG_9533uIMG_9536u
Zápas se nám moc nepovedl, když jsme vysoko prohráli 6,5 : 1,5. Vyhrál Zdeněk a remizoval Matyáš.
Družstvo ŠA VŠTE B hrálo doma s ČZ Strakonice C, s kterými hrálo nerozhodně 4 : 4. Vyhrál Michal Novotný, Dominik Rolinek a Vojta Bauer, remizovali František Rolinek a Martina Šťastná.

Velká cena Jihočeského kraje – 1. turnaj

17.12.2017 se v Písku konal 1. turnaj Velké ceny Jč. kraje mládeže. Turnaje Velké ceny nahrazují kvalifikace, které se hrály v uplynulých letech a z kterých se dříve postupovalo do krajského finále v praktickém a rapid šachu. Po novu bude o účasti v krajském finále v praktickém šachu rozhodovat pouze ELO, rapid by měl být otevřený.
Hned první turnaj provázely zmatky kolem nejmladších kategoriích, když hráči r. 2010-11 jsou vedeni jak v kategorii HD 8, tak HD 10. Vzhledem k tomu, že z Velké ceny se nikam nepostupuje, je argument, že soutěž kopíruje kategorii HD 8 dle ŠSČR, zcestný. Názor si už někteří rodiče udělali, pro komisi mládeže není vůbec lichotivý.
Hrálo se na 7 kol švýcarem tempem 2×20 min + 5 s na každý tah, kategorie HD 16 každý s každým.
Turnaj skončil pěkným úspěchem našich hráčů:
V kategorii HD 10 (19 hráčů) skončil na 1. místě Marek Garabik, když vyhrál všech 7 partií, 14. místo se 3 body obsadil Jakub Berkovec.
V kat. HD 12 (22 hráčů, z toho 4 dívky) se o první místo muselo sehrát finále mezi hráči ŠA VŠTE Jakubem Šimonem Šimůnkem a Danem Pražákem, kteří všechny své soupeře porazili a spolu remizovali. Ve finále na 3 partie bleskem se rozhodlo až v té třetí – zvítězil Jakub, Dan skončil na 2. místě. Umístění dalších našich hráčů: 8. Ondra Hejda 4 b., 9. (1. dívka) Vicky Cinková 4, 11. Petr Šmelhaus 3,5.
V kat. HD 14 (16 hrážů, z toho 3 dívky) skončil na 2. místě Jarda Studenovský 5,5 b., 3. Martina Šťastná (1. dívka) 5,5, 4. Vítek Kotál 4,5.
V kat. HD 16 (8 hráčů, z toho 2 dívky) skončil na 1. místě Manvel Asatryan 6 b., na 8. místě (2. dívka) Bětka Garabiková.
Až na počáteční zmatky se turnaj všem líbil.

2. liga – 1. vítězství

v 5. kole 2 ligy zajížděla 17.12.2017 ŠA VŠTE k důležitému zápasu v boji o udržení do Tábora. Přesto, že se jednalo o jeden z klíčových zápasů, nepodařilo se postavit nejsilnější sestavu. O to cennější je první vítězství v soutěži.
K zápasu jsme nastoupili v sestavě Marek Vokáč – Eliška Richtrová – Michal Novotný – Vašek Kotál – Martin Novák – Dominik Rolinek – František Rolinek – Matyáš Hosnedl.

IMG_9548IMG_9546

IMG_9545IMG_9544

Přibližně po hodině hry to nevypadalo nijak špatně. Matyáš se se soupeřem po opakování tahů dohodl na remíze, ostatní partie stály vyrovnaně. Potom pokazil partii Martin a prohrál, Marek remizoval a když prohrála Eliška, prohrávali jsme 3 : 1. Františkovi se podařilo soupeře přehrát, vyhrál a snížil na 3 : 2. Když vyhrál i Vašek a srovnal na 3 : 3, Dominik udržel s pěšcem méně remízu a o výsledku se rozhodovalo v Michalovo partii. Michal obětoval kvalitu, ale nedařilo se mu partii rozhodnout, když se soupeř vynalézavě bránil. Michal se odmítal s remízou smířit a soupeře doslova utahal – po více jak pěti hodinách vyhrál a stanovil konečný výsledek ŠACHklub Tábor – ŠA VŠTE 3,5 : 4,5.

Táborská věž

27.12.2017 se hrál 60. ročník Táborské věže, hraný jako Memoriál JUDr. Václava Rajlicha.
Hrálo se v kategoriích ročníky 2008 a ml., 2002 a ml. s vyhodnocením 2005-4 a dospělí a dorost společně.
Hrálo se na 7 kol švýcarem tempem 2×25 min, nejm. kategorie 8 kol tempem 2×15 min.
V nejmladší kategorii (25 hráčů, z toho 7 dívek) nás reprezentovali Dan Pražák, Marek Garabik, Ondra Hejda a Vicky Cinková. Ziskem 7,5 b a lepším pomocným hodnocením vyhrál Dan, 6. skončil Marek 6, 7. Vicky (1. dívka) a 8. Ondra, oba 5 b.
V kategorii 2002 a ml. (25 hráčů, z toho 7 dívek) nás reprezentovali Martina Šťastná, Elizabeth Garabiková a Jakub Šimon Šimůnek. 6. skončila Martina (1. dívka) s 4,5 b., 10. Jakub s 4 b., 22. Bětka s 2,5 b.
V turnaji dospělích (83 hráčů, z toho 3 dívky) nás reprezentovali Míša Lorencová, Vašek Kotál, Martin Novák, Matyáš Hosnedl, Manvel Asatryan, Petr Šťastný a Vítek Kotál.
Na krásném 2. místě skončil s 6 b. Vašek, 21. místo Martin 4,5, 32. Matyáš 4, 52. (1. dívka) Míša, 54. Manvel, 63 Peťa všichni 3, 65. Vítek 2,5.

Benešovská šachová rošáda

se hrála 27.12.2017 a 1. byl  Dominik Rolinek

Vánoční šachové setkání

uspořádal Hraničář Horní Stropnice.
Hrálo se ve dvou kategoriích:
Dospělí: 1. místo Dominik Rolinek – Šachový přeborník Novohradských hor 2017. 4. místo František Rolinek, 5. místo Lucka Rolinková
Mládež: 1. místo Adélka Rolinková, 2. místo Marek Garabik, v poli poražených 4. Vicky Cinková a 6. Elizabeth Garabiková

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 18.1.2018 13:36 | Shlédnuto: 1 233 x