4. Turnaj Velké ceny v režii ŠA VŠTE

4. turnaj Velké ceny Jihočeského kraje uspořádal 25.3.2018 Hraničář v Horní Stropnici. Hrálo se opět švýcarem na 7 kol tempem 2 x 20 min + 5s/tah.

Poslední turnaj skončil podobně jako předcházející úspěchem hráčů a hráček ŠA VŠTE, kteří získali v jedenácti kategoriích 7 prvních, 4 druhá a 2 třetí místa. Celkem hrálo 78 hráčů, 64 chlapců a 14 dívek.

V „podivné“ kategorii HD8 (která se hrála společně s kat. HD10) startovalo celkem 12 hráčů, 10 chlapců a pouze 2 dívky. Kategorie je podivná z mého pohledu proto, že v ní startují hráči ročníků 2010 a 2011, přičemž hráči ročníku 2010 se počítají i do kategorie H10. Aby to bylo jasné, hráči 2010 jsou vyhodnocováni jak v kategorii H8, tak v H10. Za VŠTE hráli v HD8 Eva Nechvátalová a teprve šestiletý Jirka Opekar, nejmladší hráč Velké ceny, jediný v ročníku 2012. Jirka ještě není členem ŠA VŠTE, chodí do šachového kroužku DDM Č. Budějovice, který vedu. Pro Jirku to byl první turnaj v životě a měli jsme s tatínkem Jirky obavy, aby se případný neúspěch negativně neprojevil na jeho zájmu o šachy. Jirka nejen mne rychle přesvědčil, že obavy nejsou na místě. První dvě partie sice prohrál, přestože z pohledu průměrného šachisty byl jasně vyhraný, to ale u tak malých dětí nic neznamená. Další tři partie vyhrál, v šesté partii se mu ve vyhrané pozici podařilo soupeře zpatovat a v poslední, rovněž vyhrané partii prohrál na druhý nemožný tah.
V této kategorii obsadila Eva v dívkách 1. místo, celkově byla 2. Jirka obsadil v chlapcích 3. místo, celkově 4.

DSC_4833DSC_4839

V kategorii HD10 startovalo i s hráči HD8 celkem 22 hráčů, 18 chlapců a 4 dívky. Z našich hráčů kromě již zmíněných z HD8 hrál ještě Marek Garabik. Marek stejně jako v předešlých turnají Velké ceny neztratil ani půlku a s náskokem 2 bodů o parník vyhrál. Eva byla 2. v dívkách a 5. celkově, Jirka byl 8. v chlapcích,          11. celkově.

DSC_4843

V kategorii HD12 startovalo 25 hráčů, 21 chlapců a 4 dívky, z našich hráčů Petr Šmelhaus, Ondra Hejda, Štěpán Nechvátal, Vicky Cinková a Adélka Rolinková. Turnaj se povedl Vicky, která skončila na 1. místě v dívkách, celkově na 4. místě, dobře hrál i Petr, který skončil na 4. místě v chlapcích, 5. celkově hned za Vicky. Adélka skončila na 2. místě v dívkách, 9. celkově, Ondra na 13. místě (15. celkově), Štěpán na 16. místě (celkově 19.).
Pozn.: Do této věkové kategorie patří i Daniel Pražák a Jakub Šimon Šimůnek, kteří startovali ve vyšší věkové kategorii. Vzhledem k jejich umístění ve vyšší kategorii je zřejmé, že ve „své“ věkové kategorii H12 by bezkonkurenčně dominovali.

DSC_4854

V kategorii HD14 startovalo 19 hráčů, 16 chlapců a 3 dívky, z našich hráčů Dan Pražák, Jakub Šimon Šimůnek, Jarda Studenovský a Martina Šťastná. Výborně hrál Dan, který skončil na 2. místě, Martina byla 1. v dívkách (celkově 4.), Jakub byl 5. v chlapcích (6. celkově), Jarda 10. (12.).

DSC_4873DSC_4865

Kategorie HD16 a HD18 se hrála společně. Startovalo dohromady 12 hráčů, 9 chlapců a 3 dívky. Z našeho oddílu hráli Manvel Asatryan, Dominik Rolinek, Tadeáš Janeček, Lucka Rolinková a Bětka Garabiková. Bez ztráty vyhrál Manvel, Dominik byl 1. v kat. H18 (celkově 2.), Lucka byla 1. v dívkách D16 (celkově 3.),     Tadeáš 2. v H16 (celkově 5.), Bětka 2. v D16 (celkově 11.).

DSC_4826DSC_4822

Turnaj proběhl bez problémů v naprosté pohodě. Po vyhlášení vítězů byly vyhlášeny celkové výsledky Velké ceny, viz zvláštní článek.