Mistrovství ČR družstev 2018 Teplice

Ve dnech 15. – 16.9.2018 se v hotelu Panorama v Teplicích hrálo Mistrovství ČR družstev v rapid a bleskovém šachu pro r. 2018.

V sobotu 15.9. se hrálo MČR družstev v blesku, které bylo open.
V neděli se hrálo MČR družstev v rapidu, kde měla právo účasti pouze družstva oddílů, hrajících v sezoně 2017/18 Extraligu, 1. nebo 2. ligu. A protože družstvo ŠA VŠTE 2. ligu hrálo, rozhodli jsme se využít této možnosti a mistrovství se zúčastnit. A když už jsme vyjeli na rapid, využili jsme i příležitosti zahrát si mistrovství republiky v blesku.
Do Teplic jsme vyrazili školním mikrobusem v sobotu ráno, cesta po našich silnicích ku podivu bez problémů.

Blesk se hrál od 13 hod na 15 kol tempem 3 min + 2 s/tah. 4-členné družstvo bylo možné postavit ze 6-členné soupisky, která z naší strany vypadala takto: Michal Novotný, Dominik Rolinek, Matyáš Hosnedl, Manvel Asatryan, František Rolinek a Lucka Rolinková, tedy převaha mládeže nad dospělími 4 : 2. To se projevilo i na nasazení, když z 30 družstev bylo naše nasazeno jako 26., a to ještě díky vysokému Elu Michala. Ten byl ve startovní listině 131 hráčů, seřazených podle Ela, na 11. místě, do první stovky už se žádný náš hráč ale nevešel.
Po 15. kole skončilo družstvo ŠA VŠTE se ziskem 27,5 bodu na 24. místě, když si zahráli všichni hráči ze soupisky: Michal získal 9,5/15 (6. na 1. šachovnici), Dominik 4,5/14, Matyáš 8/14, Manvel 2/9, František 1/2 a Lucka 2,5/6. Mistrovství vyhrála Moravská Slavie Brno (45 b., v sestavě 2 GM, 2 FM) před QCC Č. Budějovice (43., Havlík, Vokáč, Richtrová, Vybíral), na 14. místě skončil Sokol Tábor (31., Borkovec, Trepka, Růžička Meszaros).

Rapid se hrál na 8 kol tempem 15 min + 5 s/tah. 4-členné družstvo bylo opět možné sestavit ze 6-členné soupisky, která z naší strany vypadala takto: Michal Novotný, Dominik Rolinek, Matyáš Hosnedl, Manvel Asatryan, Martina Šťastná a Lucka Rolinková, tedy opět převaha mládeže nad dospělími, tentokrát 5 : 1. Z 37 družstev jsme byli nasazeni jako 26., opět nám to „pokazil“ Michal. Ten byl ve start. listině 166 hráčů tentokrát na 18. místě (přibyli titulovaní hráči), Dominik na 108, Matyáš na 126, Manvel na 149, Martina na 158 a Lucka na 159.
Podle těchto údajů jsme měli být jasnými outsidery, potácející se na chvostu tabulky. V salonku, kdy bylo 8 stolů, kde hráli ti nejlepší a zápasy byly přenášeny on-line, jsme ale odehráli 6 zápasů, pouze dvakrát jsme hráli v druhém salonku, přezdívaném polepšovna. Před posledním kolem jsme byli dokonce na senzačním 7. místě! V posledním kole jsme za soupeře dostali tým Zikuda Turnov, který v minulém ročníku Extraligy skončil na 3. místě. Na tak silného soupeře (3 hráči v základní sestavě Extraligy, všichni min 50% úspěšnost), jehož titulovaní hráči měli v průměru o 485 Elo bodů víc, jsme přece jen nestačili a neudělali ani půlku. Přesto konečné umístění ŠA VŠTE na 15. místě se ziskem 17 bodů je vynikající.

IMG_0245

IMG_0246

IMG_0248

Mistrovský titul opět získala Moravská Slávie Brno ziskem 22,5 b., 2. Zikuda Turnov 22, 3. QCC Č. Budějovice 20,5. Na 11. místě skončil Sokol Tábor, 17,5 b. Za námi skončily mnohé slavné týmy.
Z našeho družstva si opět zahráli všichni hráči, když Michal uhrál 5,5/8, Dominik 5/8, Matyáš 2,5/6, Manvel 1/2, Martina 2,5/5 a Lucka 0,5/3. Martina získala cenu „Démona turnaje“, která se uděluje za vítězství nad hráčem s největším rozdílem Elo – porazila hráče, který měl o 610 bodů vyšší Elo.

IMG_0254

Mistrovství bylo velice dobře organizované, spokojenost byla nejen s výsledkem našeho družstva, ale i s ubytováním a stravováním, za což pořadatelům ze Spartaku Ústí n/L děkujeme.

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 8.10.2018 17:29 | Shlédnuto: 957 x