Šachy v sauně

Ve dnech 29.7. – 5.8.2018 pořádal Sokol Tábor už 14. ročník Velké ceny Tábora. Na tomto mezinárodním otevřeném
šachovém turnaji nemohli hráči ŠA VŠTE chybět – do sauny v táborském hotelu Palcát se vypravili František, Dominik, Lucka a Adélka Rolinkovy, Vašek Kotál, Martina Šťastná a den před zahájením jsem se rozhodl, že si po  cca třiceti letech zase zahraji šachový turnaj, když už budu do Tábora naše hráče vozit. Vzhledem k tomu, že jsem za poslední čtvrt století sehrál pouze 4 vážné partie (3 ve 3.divizi a 1 ve 2.), bylo to zcela jistě odvážné rozhodnutí!

Turnaj se hrál v Kongresovém sále hotelu a přirovnání k sauně je – jak jistě potvrdí všichni účastníci – zcela na
místě. Za horka, která paralyzovala celou střední Evropu, pořadatelé nemohou, a i když se snažili prostředí v sále
zlepšit otvíráním všeho co šlo, moc platné to nebylo, když i venku to bylo na padnutí. 120 lidí v jednom sále nemalé
teplo a vlhko dodá a vzduchotechnika s klimatizací (pokud jsou a byly v provozu) šanci prostě neměly. Raději jsem se nezmiňoval, že vzduchotechnika a klimatizace jsou můj obor.

Hrálo se v jedné skupině na 9 kol švýcarem tempem 90 min/40 tahů + 30 min do konce s přídavkem 30 s na každý tah od začátku. Každý den se hrálo jedno kolo (v pondělí dvě – jedno vložené dopoledne), začátek v teplotní špičce v 15:30, poslední kolo v neděli dopoledne.

Do turnaje nastoupila rovná stovka hráčů vč. dívek a žen. Nejvýše z našich byl nasazen Vašek na 14. místě, dále
Dominik 23., František 50., Lucka 78., Martina 79., já 90. a Adélka 95.

IMG_3183u

Start se povedl Vaškovi a Dominikovi, kteří měli po 5. kole 3,5 b, František měl 3 b. a ostatní už ztráceli více. V
tu dobu si Dominik přál, aby turnaj skončil, že druhou polovinu obvykle pokazí. Nevím, proč to přivolává, protože tak
se i stalo. Ve zbývajících 4 kolech zapsal pouze 1 b. a propadl se do středu tabulky. To Vašek žádné poraženecké řeči nevedl, získal 3 b. a také se to na konečném výsledku projevilo.
Když jsem chtěl, aby každý hráč několika slovy zhodnotil, jak se mu hrálo, dostal jsem odpovědi, které jsou nepublikovatelné. Já si nestěžuji, byla to sice náramná dřina, způsobená neznalostí hlavně zahájení, ale v tom jsem nebyl silný nikdy. Ve střední hře to jakž takž šlo, po hrubých chybách ale zbytečná ztráta 1.5 b ve dvou prohraných partiích. Celkový výsledek ale nad očekávání.

Po skončení posledního kola pořadatelé vyhlásili výsledky:
Vašek skončil na 6. místě (6,5 b.)

P1060360u

Dominik na 47., František na 50., na 53. (všichni 4,5)