Krajský přebor v blesku/Memoriál Františka Černíka: FM Jan Havlík po jedenácté/deváté!

V rámci šachového turnaje Open Nové Hrady se ve čtvrtek 22.8.2019 konal otevřený přebor Jihočeského kraje a 27. ročník Memoriálu Františka Černíka v bleskovém šachu jednotlivců.

Proti minulým rokům došlo z důvodu klesajícího zájmu ke změně termínu – tradiční 17. listopad byl nahrazen srpnovým termínem uprostřed týdne, se začátkem v odpoledních hodinách. Pesimistické předpovědi malé účasti dopadly stejně jako předpovědi politologů a někdy meteorologů – nevyšly. Účast o téměř 60% vyšší než loni to dokazuje. Kdo zkrátka přijet chce – přijede, kdo nechce – nepřijede, i kdyby se turnaj hrál za rohem.

Letos se turnaje zúčastnilo 28 hráčů, kteří si zahráli 11 kol švýcarem tempem 3+2. Startovní pole slibovalo hon na „zajíce“  FM Jana Havlíka, který krajský přebor vyhrál po prvé v r. 2009 a od té doby na tento post nikoho nepustil.  Memoriál F. Černíka vyhrál poprvé v r. 2008 a od roku 2012 nedal pohár z ruky.
Lovci měli špatnou mušku a když Jan Havlík s výsledkem 10/11 povolil soupeřům jen dvě remízy, stal se po jedenácté přeborníkem Jihočeského kraje a Memoriál F. Černíka vyhrál už po deváté.
Na 2. místě v Memoriálu se ztrátou 1,5 bodu skončil František Hostička 8,5/11 (oba Tatran Prachatice), na 3. Matyáš Zeman 8/11 (v současnosti Moravská Slávie Brno).

Slova vítěze: Dělal jsem dost chyb, ale soupeři jich dělali ještě víc. Co se dařilo, byl lepší čas v drtivé většině partií.

IMG_0618u

Pořadí na prvních dvou místech platí i pro krajský přebor, na 3. místě (4. celkově) skončil FM Michal Novotný 8/11 (ŠA VŠTE).

IMG_0639u

Krajskou přebornicí v ženách se stala WGM Eliška Richtrová 7/11 (6. celkově, QCC Č. Budějovice), 2. místo vybojovala Lucie Rolinková 5,5/11 (14.) a 3. Martina Šťastná 5/11 (18., obě ŠA VŠTE).

IMG_0641u

Krajským přeborníkem v juniorech se stal Dominik Rolinek 7/11 (5., Sokol Tábor), 2. skončil Václav Kotál 6/11 (8., ČZ Strakonice), 3. Daniel Pražák 5,5/11 (13., ŠA VŠTE).

IMG_0665u

Krajskou přebornicí v juniorkách se stala Lucie Rolinková, 2. Martina Šťastná, 3. Adéla Rolinková 5/11 (20., všechny ŠA VŠTE).

IMG_0647u

Nevyhlašovanou cenu „Gentleman turnaje“ získal Petr Kotál (ČZ Strakonice).

Turnaj proběhl v naprosté pohodě, ke které přispělo i krásné prostředí Muzea Novohradska, kde se stejně jako celý Open hrálo.

Část finančních nákladů na ceny účastníkům byla hrazena z dotačního programu Jihočeského kraje „Podpora sportu“.