Šachová akademie VŠTE – Slovan J. Hradec C 4 : 1

Ke 4. kolu 3. divize – východ jsem nastoupili v naší hrací místnosti proti družstvu J. Hradec C, složeného ze zkušených hráčů. Naše družstvo nastoupilo bez Martiny Šťastné, která hrála za Šachklub Tábor B, kde hostuje, 1.ligu mládeže ve Světlé nad Sázavou. Naše sestava vypadala takto (od první šachovnice): Jonáš Havelka, Matyáš Hosnedl, Petr Šťastný, Honzík Bauer a Jarda Studenovský.

Hned od začátku se rozpoutal boj na první šachovnici, kde Jonáš rozehrál královský gambit, který patří k oblíbenému zahájení i u jeho soupeře p. Kauckého. Na ostatních šachovnicích se hraje zatím v poklidu.

Čas 1 : 00 od zahájení hry: Jonáš v divoké hře, které jsou oba hráči milovníky, je pod tlakem soupeře. Přehlíží taktický úder Jf3xg5 (v rozboru po partii byl p. Kaucký přesvědčen, že by získal silný útok, a Jonáš přiznal, že právě z tohoto důvodu neměl k tomuto tahu odvahu. Oba přehlédli nenápadný mezišach, po kterém by rozhodující útok získal Jonáš). Soupeř nabízí oběť koně, Jonáš ale správně nepřijímá. Honzík se zachoval v duchu fair play, když jeho soupeř ve snaze udělat rošádu nejprve táhl věží. Podle pravidel FIDE musí nejprve táhnout král a potom věž, Honzík tedy mohl požadovat tah věží, což by jeho soupeře okamžitě stavělo do špatné pozice. Soupeř byl evidentně zaskočen (ve dřívějších dobách bylo možné táhnout nejdříve věží) a tak Honzík netrval na tom, aby soupeř táhl věží a povolil soupeři rošádu udělat. Na ostatních šachovnicích byly pozice vyrovnané.

Čas 1 : 30: Jonáš odrazil útok a přechází do protiútoku. Mění věž za dva koně, jeho figury ovládají šachovnici a sbírají soupeři jednoho pěšce za druhým. O výhru by Jonáše mohla připravit jen náhoda. Matyáš hraje pozičně náročnou partii, stojí vyrovnaně. Peťa po počáteční opatrné hře dělá velkou rošádu na opačnou stranu než soupeř a nastupuje k útoku na krále. Pro Honzíka tentokrát není soupeřův král cílem, zbytečně mění figury a do útoku se nepouští. Jarda trestá snahu soupeře získat pěšce útokem na krále. Celkově to vypadá velmi nadějně!

IMG_20151128_121116Čas 2 : 00: Jonáš nemilosrdně trestá bezstarostnou hru soupeře, ten musí odevzdat dámu za věž a koně a v beznadějné pozici vzdává – pěkný výkon Jonáše, 1 : 0. Matyáš a Honzík stojí vyrovnaně. Peťa tvrdě útočí na krále. Rovněž Jarda pokračuje v útoku, přehlíží taktický manévr a spokojuje se ziskem pěšce, když soupeřovo král zůstává pod palbou Jardovo figur. Pod hrozbou matu soupeř ztrácí i střelce a po výměně dam přechází do věžové koncovky se střelcem a pěšcem k dobru.

 

Čas 2 : 30: Jarda sice nezačal hrát koncovku nejlépe, ale po několika tazích našel správný plán, uvěznil soupeřovo krále na poslední řadě a zakrátko mu dal mat – 2 : 0. Velmi pěkně vedená partie, i přes drobné chybičky snad nejlepší, kterou Jarda sehrál. Matyáš po výměně těžkých figur má dvojici střelců proti střelci a koni soupeře a odmítá nabídku na remis. Peťa staví soupeře před problémy, jak zachránit partii. Honzík stojí vyrovnaně, vypadá to na výměnu věží.

IMG_20151128_121315Čas 3 : 00: Peťa zakončuje útok, soupeř vzdává – 3 : 0 a to znamená, že tento zápas jsme ž vyhráli! Matyáš získal ve složité koncovce lehkých figur pěšce, stojí lépe ale soupeř se urputně brání. Honzík směřuje do remízy.

Čas 3 : 30: Honzík ve snaze vyměnit věže chybuje, soupeř může v dámské koncovce získat pěšce. Nabízí soupeři remis, ten přijímá – 3,5 : 0,5. Matyáš se snaží v koncovce prorazit obranu soupeře, ten nabízí remis, Matyáš odmítá a pokračuje ve hře.

 

IMG_7019

Čas 4 : 00: Matyáš mění střelce za koně, na šachovnici zůstávají stejní střelci když Matyáš má pěšce navíc. Obtížnou koncovku nehraje přesně, přijímá remis a upravuje na konečný výsledek 4 : 1.

 

 

 

 

Pěkný výkon od všech hráčů, děkujeme!

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 2.12.2015 14:53 | Shlédnuto: 890 x
Zpět nahoru