Traxler Veselí n/l. B – Šachová akademie VŠTE 1 : 4

V 8. kole 3. divize – východ jsme k utkání cestovali do Veselí n/L. Vzhledem ke končícím jarním prázdninám jsme požádali soupeře o přeložení utkání za soboty na neděli a ten nám ochotně vyhověl. My jsme se mu „odvděčili“ tím, že jsme ho připravili o všechny body.

Nastoupili jsme v sestavě (od první šachovnice) Matyáš Hosnedl, Martina Šťastná, Petr Šťastný, Míša Lorencová a Jarda Studenovský. Soupeř má letos potíže se sestavou, i tentokrát mu chyběli hráči hned z prvních tří šachovnic.
Utkání začalo dost divoce na 2. a 5. šachovnici. Martina jako bílá v sicilské získala v 6. tahu figuru, ve 12. tahu ji vrátila s tím, že v 16. tahu získá jinou, tentokrát ale za cenu dvou pěšců a uváznutí krále v centru. Jarda jako černý ve španělské trochu popletl zahájení a v 6. tahu měl o 2 pěšce méně! Matyáš v královské indické hrál svou hru a využil první chyby soupeře v 11. tahu k zisku kvality. Peťa, zdravotně indisponován, a Míša rozehráli partie vzhledem k ostatním „normálně“.

IMG_7264

Po hodině hry je stav následující: Matyáš neponechává nic náhodě a bezpečně směřuje k vítězství. Zanedlouho soupeř vzdává – vedeme 0 – 1.

IMG_7266

Martina se snaží hrát aktivně. Jarda vyrobil soupeři trojpěšce a začíná těžit z nezkušenosti mladého hráče soupeře, který si ochotně nechává sebrat jednoho pěšce za druhým. Míša převádí partii do koncovky s jednou věží a koněm s pěšci, kde má jasnou prostorovou převahu a pozici, v které se cítí dobře. Peťa se nepoučil z předchozích partií, figurky si moc nerozumí a tak přemýšlí a přemýšlí…
1:30 hod od zahájení: Martina nedává pozor a musí odevzdat věž za figuru – za věž a pěšce má střelce a koně, ale pozice vzhledem k nahému králi v centru a krytému volnému pěšci soupeře nevypadá moc nadějně. Dostává pokyn zkusit nabídnout remis, s nabídkou ale přichází soupeř a je přijata – 0,5 – 1,5.
1:45 od zahájení: Soupeř Jardy už hraje jen na náhodu, Jarda má 3 pěšce navrch a pro jistotu hraje na jistotu – po výměnách zůstává na šachovnici kromě králů jeden pěšec, kterým dokráčí do dámy a dá soupeři mat – 0,5 – 2,5. Zároveň končí partii pěkným závěrem Míša a upravuje na 0,5 – 3,5.
2:00 od zahájení: Zbývá partie Peti – ten sice poněkud vylepšil pozici, ale ztrácí moc času nad jednoduchými a nabízejícími se tahy. Dostává pokyn nabídnout remis, na otázku jestli může hrát dál dostává souhlasnou odpověď, ale nakonec se se soupeřem dohodl a stanovuje konečný stav na 1 – 4 pro nás.
Pěkným vítězstvím se dostáváme na 3. místo tabulky, což je jistě nečekané. V posledním kole, které budeme hrát s Hraničářem H. Stropnice C doma v neděli 6.3.2016, budeme sice oslabeni o Martinu a Míšu (Mistrovství ČR v Koutech n/Desnou),  budeme určitě bojovat o udržení tohoto pěkného umístění.
Výborně opět hráli Matyáš a Míša. Jarda sice udržel 100%, ale tentokrát to měl opravdu o fous.

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 1.3.2016 17:30 | Shlédnuto: 701 x
Zpět nahoru