Ohlédnutí za Velikonocemi

Tím ohlédnutím se v tomto případě rozumí za šachovými Velikonocemi, které si udělali dva hráči našeho oddílu, Honzík Bauer a Jarda Studenovský.


Jarda se zúčastnil 2. ročníku Velikonočního turnaje „O pohár Mistra Jana 2016“, který uspořádal ŠACHklub Tábor. Jarda hrál ve skupině Jordán, kde se sešlo 20 hráčů. Hrálo se na 7 kol švýcarem, tempem 2 x 60 min + 30 sec/tah. Jarda cobře rozehrával partie, ve střední hře občas neměl trpělivost hledat správný postup a následkem toho ztrácel dobře rozehrané partie (3., 5. kolo). Tyto ztráty se projevily v konečné tabulce. Jarda ziskem 2 bodů sice skončil na 18. místě, přesto byl turnaj přínosem, protože ukázal, že v partiích se silnějšími soupeři dokázal držet krok.
Honzík si vyjel pro pomlázku až do Frýdku-Místku, kde si zahrál v 37. ročníku „Turnaje šachových nadějí“, pořádaném Beskydskou šachovou školou. Tento mezinárodní turnaj se vyznačuje tradiční účastí silných hráčů ze zahraničí i z ČR, kde ukazují svou nadvládu mladí hráči z BŠŠ. Ta je považována za nejlepší šachovou školu v republice. Poměřit se se soupeři účastí na takovém turnaji je určitě velice prospěšné, jedinou nevýhodou je (kromě dejme tomu jiné představě o trávení Velikonoc) snad pouze vzdálenost. Ale když se chce, tak to jde. Honzík hrál ve skupině do 12 let, kam se přihlásilo celkem 73 hráčů, kromě ze Slovenska a Polska i z Bulharska, Dánska, Ukrajiny a dokonce Alžíru. Hrálo se švýcarem na 8 kol, tempem 2 x 90 min + 30 sec/tah.
Podobně jako Jarda v Táboře i Honzík na Moravě slušně rozehrával partie, ale stejně jako Jarda i Honzík byl ve střední hře netrpělivý a zbytečnými chybami se připravoval o body a lepší hodnocení. Honzík zapsal 3,5 bodu a skončil na 50. místě. I zde byl turnaj přínosem pro další šachový růst Honzíka, kterému je teprve 10,5 roku a patřil k nejmladším.
Poděkování patří m.j. Michalovi Novotnému z Polabin za účinnou pomoc jak při přípravě, tak při rozboru partií.

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 4.4.2016 11:47 | Shlédnuto: 613 x
Zpět nahoru