Otevřená odpověď na dopis, který mi nebyl adresován

Vážení návštěvníci těchto stránek,

omlouvám se, že se na našich stránkách objevuje tato reakce na formu komunikace mezi ředitelem Šachové univerzity (dříve školy) QCC p. Jiřím Havlíčkem  s veřejností. Pan Havlíček evidentně neunesl zřízení Šachové akademie VŠTE, kam přešlo několik bývalých žáků Šachové školy, kteří již neměli zájem jeho školu navštěvovat. Dopisy, které psal nejen rodičům žáků (také na Výkonný výbor Šachového svazu ČR) a v kterých mne urážel a pomlouval, mi nestály za to, abych na ně reagoval. V posledním e-mailu, plném pomluv, nepravd a evidentních lží, který p. Havlíček rozeslal nejen rodičům žáků ŠU QCC, však otevřeně napadá i VŠTE a její práci. Z tohoto důvodu mi nezbývá nic jiného, než na e-mail, který mi p. Havlíček nepovažoval za slušné poslat, reagovat tímto způsobem. Protože mi není známo, kdo z Vás tento e-mail zná (odeslán se skrytým adresářem), uveřejňuji zde jeho plné znění a můj pohled na jeho obsah.

————————————————————————————————-

Od: Šachová škola QCC <sachovaskola@qcc.cz>
Komu: sachovaskola@qcc.cz
Datum: 7. 4. 2016 0:05:33
Předmět: Problém Černík

Vážení rodiče,

několik dní jsem zvažoval, zda Vám mám tento e-mail poslat, ale potřebuji se toho zbavit, hodit to za hlavu a zabývat se něčím konstruktivním.

Před časem bylo Krajské kolo Přeboru škol, kde se týmu CZŠ Rudolfovská aktivně ujal Ruda Černík, přestože tam vedu kroužek já. Nic jsem nenamítal, protože v týmu hrála Rudova vnučka a ušetřilo mi to práci. Odpoledne před turnajem mi volal Ruda, že Matyáš Hosnedl onemocněl, jestli bych mu nedoplnil družstvo školy. Oslovil proto hocha, který už na přeboru hrál a měl větší zkušenosti. Ten ale nechtěl hrát, protože mu Ruda vloni nadával. Nakonec se mi ho s jeho tatínkem podařilo přesvědčit. Protože jsem nevěděl, zda to hoch ustojí zajistil jsem mu ještě nejšikovnějšího hocha z mého kroužku, protože CZŠ Rudolfovská patřila ke kandidátům postupu a kdyby při olympijském hodnocení hráli jen o třech, ztratili by veškeré šance. Mladý hoch se osvědčil (Dan Pražák) a Ruda se mi odvděčil tím, že za mými zády oslovil jeho rodiče a hocha si zaregistroval ve VŠTE, přestože velice dobře věděl, že jde o žáka QCC.

Protože se jedná v krátké době již o druhý případ, nelze to opominout. Ruda Černík se při turnajích vrhá na 6-8 leté děti a ukazuje jim, kde udělaly chybu a sebevědomě vystupuje před jejich rodiči, kteří o šachu nic nevědí. Přitom se schovává za autoritu Elišky a Marka Vokáče. Kdo by tedy neodolal.

QCC jako takové to neohrožuje, protože dětí máme dostatek. Znám ale Rudovy šachové a trenérské kvality a vím, že děti nikam neposune a v případě skutečných talentů udělá nenapravitelné škody. Nemám ale chuť ani žaludek obcházet rodiče a říkat jim, co si o Rudovi myslím.

VŠTE myslela projekt určitě dobře, ale každý projekt je založen na lidech a zde šlápli hodně vedle. Jestliže má Ruda Černík ambice vychovávat mladé šachisty, ať si otevře kroužky na některých školách (ČB jsou dost velké na to, aby kromě QCC tam byly ještě 2-3 podobné subjekty). My jsme začali v roce 2009 a v roce 2012 a 2013 jsme se stali mistry ČR ve školních družstvech před týmy věhlasné Beskydské šachové školy. V současné době ale projekt VŠTE místo toho, aby podpořil rozšíření šachové hry na českobudějovicku naopak mládežnickému šachu škodí.

Tento e-mail jsem napsal z několika důvodů:

<!–[if !supportLists]–>1.       <!–[endif]–>Jestliže na některém z turnajů upozorníme pana Černíka, aby neobtěžoval naše žáky, tak že proto máme pádný důvod (Ruda je samozřejmě u tak malých dětí schopen najít chybu, avšak jeho forma komunikace a především způsob jeho vysvětlení je většinou v rozporu s tím co naše děti učíme). My si zásadně dětí z VŠTE nevšímáme, abychom nezasahovali do kompetence jejich trenéra.

<!–[if !supportLists]–>2.       <!–[endif]–>Jestliže nepustíme Rudu Černíka na naše turnaje, máme pro to pádné důvody (jestliže řídíme turnaj a staráme se o řadu dětí, nemáme chuť hlídat Rudu Černíka jak obchází se svými moudry rodiče a už vůbec nechceme vyvolávat na našich akcích konflikty).

<!–[if !supportLists]–>3.       <!–[endif]–>Eliška a Marek by měli vědět, k čemu jsou jejich šachové autority používány.

<!–[if !supportLists]–>4.       <!–[endif]–>Jestliže jsem se na krajské konferenci zmínil, že tu někdo nevychovává, ale krade děti, nemyslel jsem tím určitě Horní Stropnici, kde si naopak práce pana Vilibalda Rolínka velice vážím.

Vážení rodiče, na tento e-mail prosím neodpovídejte, nechci rozpoutávat žádnou diskuzi, která by stejně nikam nevedla. Za námi stojí viditelné výsledky několikaleté práce, ale vše se pod koberec zamést prostě nedá. Tímto se všem omlouvám za asi nepříjemný e-mail.

S pozdravem

Jiří Havlíček

————————————————————————————————-

K obsahu:

1. Registrace Daniela P.
Je skutečností, že p. Havlíček se o účast CZŠ Rudolfovská (kde vede šachový kroužek) na Krajském přeboru škol nezajímal. Nebudu předjímat, že neměl zájem, aby CZŠ, kde hrají dva bývalí žáci ŠŠ QCC, na turnaji hrála. Skutečností je, že jsem školu přihlásil do soutěže po dohodě s ředitelem CZŠ já bez vědomí p. Havlíčka. Tomu jsem odpoledne před turnajem volal a ptal se, jestli neví o nějakém žákovi, který by doplnil družstvo. Není již pravda, že jsem oslovil hocha, který už na přeboru hrál (v loňském roce) a který nechtěl hrát, protože jsem mu údajně nadával. Přijít s tímto obviněním po roce je opravdu podivné. Pokud by tomu tak bylo, jistě by si toho někdo vloni všiml. Já jsem vloni organizoval i účast CZŠ Rudolfovská na Přeboru ČR školních družstev v Mostě, dotyčného hráče jsem oslovil a ten ne proto, že bych mu snad předtím nadával, ale protože měl jinou akci, odmítl. Místo něj jel náhradník. Ale budiž, p. Havlíček ho přesvědčil a zajistil ještě jednoho hráče, Daniela P. (mohl přece oslovit jen jeho, ne?). Daniel je nepochybně talentovaný, potom ale nechápu, proč nebyl registrován v QCC a proč se do Přeboru škol nezúčastňoval turnajů, např. kvalifikace v rapidu, která se uskutečnila v Č. Budějovicích a díky přítomnosti GM Davida Navary byla zvláště pro mladé šachisty velkou událostí. Jen pro pořádek – Daniel byl zaregistrován až měsíc po tom, co jsem ho na přeboru škol poprvé viděl.

2. Údajně se jedná v krátké době o druhý případ. Který je prosím ten první? Na kterém turnaji jsem se „vrhal na 6-8 leté děti“, „sebevědomě vystupoval před jejich rodiči“ a „schovával se za autoritu Elišky a Marka Vokáče“?

3. Šachové a trenérské kvality.
Ve svém archivu jsem našel zápis tří partií, které jsem s Jirkou Havlíčkem v minulosti sehrál. Pokud jsem všechny tři vyhrál, jaké jsou šachové kvality p. Havlíčka? Ve své šachové kariéře jsem za družstvo Spoje Č. Budějovice (kde hrála na 1. šachovnici Eliška Richtrová) hrál 1. národní ligu, v té době druhou nejvyšší soutěž v republice. Něco jsem vyhrál, něco remizoval, něco prohrál.
Nikdy jsem se nepovažoval za trenéra, ale není to tak dlouho, co jsem byl na webových stránkách ŠŠ QCC (bez mého přičinění) jako trenér uváděn.

4. Projekt VŠTE
P. Havlíček se chlubí výsledky, které dosáhla ŠŠ QCC na přeborech ČR školních družstev v letech 2012 a 2013. Jaké výsledky dosáhla škola od té doby a jaké věhlasná Beskydská ŠŠ, s kterou se poměřuje? Kolik dětí z ŠU QCC se probojovalo do přeboru ČR a kolik z jiných podobných mládežnických oddílů v ČR? VŠTE zajistila pro děti a jiné zájemce přednášky GM Marka Vokáče, předsedy Trenérsko metodické komise ŠS ČR. Troufám si tvrdit, že takovou exkluzivní příležitost nemá žádný oddíl v ČR. ŠU QCC má dle svých stránek cca 120 žáků. Zkuste si odpovědět na kontrolní otázku, kolik žáků ŠU QCC přednášky M. Vokáče navštěvuje: a) 100%, b) 50%, c) nikdo. C je správně. Důvod? P. Havlíček rodičům sdělil, že tyto přednášky nejsou pro děti vhodné. To je zřejmě ten projekt, kterým dle jeho názoru VŠTE mládežnickému šachu na českobudějovicku škodí. Nechce se věřit, že se takto chová člověk, který je předsedou Komise mládeže Šachového svazu ČR.
Nikdy jsem se netajil názorem, který jsem jen těžko u některých rodičů obhajoval, že bez p. Havlíčka by na českobudějovicku děti šachy asi nehráli. Při pohledu na skutečnost, kolik talentovaných dětí z ŠU QCC odešlo do jiných oddílů nebo úplně přestalo hrát šachy, se těmto rodičům onlouvám a přikláním se k jejich názoru, že p. Havlíček se stává hrobařem mládežnického šachu na českobudějovicku.

5. Zajímaly by mne odpovědi na následující otázky:
– na kterém turnaji jsem byl upozorněn, abych neobtěžoval žáky ŠU QCC?
– na jaký turnaj jsem nebyl vpuštěn a kde jsem obcházel se svými moudry rodiče, případně které?
– jak používám (popř. zneužívám) šachové autority Elišky Richtrové a Marka Vokáče?
– o co opírá p. Havlíček názor, že „krademe děti“?

Možná si kladete otázku, proč se cesty p. Havlíčka a moje rozešli, když jsem se snažil s ním od r. 2010 spolupracovat a jak už jsem uvedl, před některými rodiči ho obhajoval. Důvodem bylo naprosto neprůhledné nakládání s finančními prostředky, pocházejícími od rodičů, z dotací a od sponzorů. P. Havlíček udělal z ŠU QCC, která je jako součást QCC Č. BUdějovice s právní formou občanského sdružení, soukromou firmu. Respektoval jsem jeho názor, že když se to někomu nelíbí, „ať se sebere a jde o dveře dál“ a šel jsem. A stejně se rozhodli další rodiče, kteří měli s p. Havlíčkem podobné spory. Nebylo nutné nikoho přemlouvat natož proti p. Havlíčkovi štvát, jak je přesvědčen.

Vážení, děkuji Vám, pokud jste dočetli až sem. Na rozdíl od přání p. Havlíčka neodpovídat na jeho e-mail, velice bych si vážil Vaší reakce na tento článek. Váš názor, který budu považovat za důvěrný a který nebudu bez Vašeho souhlasu šířit, mi můžete poslat na můj email cernikr@volny.cz.

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 4.5.2016 21:31 | Shlédnuto: 1 048 x
Zpět nahoru