Postup do 1. ligy nevyšel

V neděli 22.5.2016 jsme v naší klubovně na Okružní pořádali Krajský přebor družstev mládeže, kterého vítěz si zajistil postup do 1. ligy mládeže. Do soutěže se přihlásily pouze tři družstva – kromě nás i družstva Hraničáře H. Stropnice B a Šachklubu Tábor C. Družstva těchto oddílů v minulém ročníku 1. ligu úspěšně hrála, za Šachklub hostovali naši hráči Martina Šťastná a Matyáš Hosnedl. Názory na tuto soutěž nejsou vúbec ve shodě a to je zřejmě důvod malého zájmu v kraji. Stropnice i Tábor měly zájem dostat do soutěže druhý tým, s kterým by v soutěži udělali dvojici, s kterou se v jednotlivých dvoukolech v soutěži hraje a rovněž cestuje. My jsme se do soutěže přihlásili i přes problémy se sestavou se záměrem dát možnost zahrát si našim nejmladším hráčům s tím, že v případě úspěchu budeme mít dostatek času si účast v 1. lize rozmyslet.
Při účasti tří družstev se dle propozic hrálo dvoukolově každý s každým tempem 2 x 25 min s přídavkem 10s/tah. Družstvo musí být sestaveno z 6 hráčů, z toho 4 hráči narození v r. 2000 a mladší, min. 1 dívka r. 2000 a mladší nebo chlapec r. 2005 a mladší a dále 1 hráč r. 2003 a mladší. Dále platilo pravidlo, že v každém zápase smí nastoupit pouze jeden hráč základní sestavy družstev, hrající v uplynulé sezoně Extraligu nebo 1.ligu mládeže. A to byl pro nás problém – v zápasech nemohli nastoupit současně Martina a Matyáš, kteří byli v zákl. sestavách Šachklubu Tábor. Když nemohl nastoupit ani Jonáš Havelka, rázem jsme měli problém se sestavou. Ta nakonec vypadala takto (od 1.  šachovnice): Petr Šťastný – Matyáš/Martina – Míša Lorencová – Honzík Bauer – Zdenda Šťastný/Jarda Studenovský – Michal Nedvěd/Daník Pražák.
Hned v 1. kole nám los určil tým Hraničáře, který přijel ve velmi silné sestavě s Matyášem Zemanem a Martinem Novákem na prvních dvou prknech. Bylo zřejmé, že k úspěchu může vést jen cesta přes body na zadních šachovnicích. Z počátku se zdálo, že by to mohlo vyjít. Na prvních šachovnicích jsme sice podle očekávání prohráli, i když Matyáš sehrál pěknou partii. Honzík poměrně snadno vyhrál, Míša remizovala a rozhodovala poslední dvě prkna. Michal dobře rozehrál, zdálo se že rychle vyhraje, ale neudržel se, začal hrát rychle, partii pokazil a prohrál. Zklamáním byl výkon Zdendy, který po slušné hře předchozí den (KP v rapidu) překvapivě bez odporu rychle prohrál. Výsledek zápasu: Hraničář H. Stropnice B – ŠA VŠTE 4,5 : 1,5.

IMG_7613

V druhém zápase jsme opět hráli, a to s Šachklubem Tábor. Místo Zdendy nastoupil Jarda a na posledním prkně místo Michala Daník, jinak sestava byla beze změn. Na první a poslední šachovnici jsme sice prohráli, ale vyhráli Matyáš, Honzík i Jarda a když Míša remizovala, znamenalo to naše vítězství: ŠA VŠTE – Šachklub Tábor C 3,5 : 2,5.

Ve třetím zápase se utkal Tábor s Hraničářem a překvapení se nekonalo:
Šachklub Tábor C – Hraničář H. Stropnice B 2 : 4.

Ve čtvrtém zápase, prvním odpoledním, jsme hráli odvetu s Hraničářem. K zápasu nastoupila místo Matyáše Martina a na posledním prkně tentokrát Daník. Na prvních dvou šachovnicích jsme podle očekávání prohráli, i když Martina bojovala až do konce. Míša a Honzík vyhráli a tak se opět rozhodovalo na posledních dvou prknech. Zdenda netoužil po odvetě za potupnou porážku v prvním utkání a prohrál ještě rychleji. Daník hrál dobře po dobu, kdy zapisoval, to hrál pomalu. Jakmile přestal zapisovat, hrál rychle bez přemýšlení, velmi dobrou pozici pokazil a prohrál.
ŠA VŠTE – Hraničář H. Stropnice B 2 : 4.

V pátém zápase jsme si dali odvetu se Šachklubem. Sestava proti předchozímu zápasu beze změny, pouze na poslední šachovnici opět nastoupil Michal. Peťa proti zkušenému Davidovi Hákovi uhrál remis, partie Martiny probíhala jak na houpačce a nakonec Martina prohrála překročením času. Honzík překvapivě dokázal prohrát jasně vyhranou koncovku, Michal několikrát odmítl sebrat soupeři dámu a vlezl si do matu. Míša remizovala a Zdenda šel konečně do sebe a vyhrál. Zbytečné prohry našich hráčů stanovily výsledek Šachklub Tábor C – ŠA VŠTE 4 : 2.

Poslední, šesté kolo se hrálo už jen z povinnosti – o první místo už Hraničáře nemohlo nic  připravit. Hraničář ale nic nevypustil a po plném zisku na prvních třech šachovnicích mu nevadil propad na posledních a remizoval: Hraničář H. Stropnice B – Šachklub Tábor C 3 : 3.

IMG_7618

IMG_7617

IMG_7615
První místo v Krajském přeboru a postup do 1. ligy mládeže vybojoval Hraničář H. Stropnice B, na druhém místě skončil Šachklub tábor C a na třetím ŠA VŠTE Č. Budějovice.
Turnaj proběhl v přátelské atmosféře bez jakýchkoliv rušivých elementů. Pro nás je příjemné zjištění, že při menší absenci na posledních šachovnicích můžeme uspět i v této soutěži. O Matyáše a Martinu je zájem hostovat v 1. lize mládeže a až Michal s Daníkem zpomalí, budou určitě platnými členy v dalších soutěžích.

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 2.6.2016 9:55 | Shlédnuto: 1 004 x
Zpět nahoru