FIDE Open + Open Jihočeské univerzity 2016

Ve dnech 24.6 – 2.7.2016 pořádala ŠU QCC Šachový festival Č. Budějovice, v jehož rámci se hrály tři turnaje: uzavřený velmistrovský, FIDE Open Č. Budějovice 2016 a Open Jihočeské univerzity.
Naši hráči se zúčastnili FIDE Openu (Matyáš Hosnedl, Martina Šťastná) a Openu Jihočeské univerzity (Daniel Pražák).
FIDE Open se hrál švýcarem na 9 kol tempem 90 min/40 tahů + 30 min + 30 s/tah, Open JU rovněž na 9 kol švýcarem, ale tempem 90 min + 30 s/tah.
Jak se našim hráčům dařilo?
Ve FIDE Openu startovalo 70 hráčů a hráček. Matyáš byl nasazen jako 64., Martina 67.
Matyáš sehrál pěkné partie a dokázal „trápit“ mnohem silnější soupeře. V 1. kole narazil na FM Valentu (29.). Partie trvala hodně dlouho, Matyáš sice se zkušeným soupeřem prohrál, ale jak sám soupeř přiznal, dalo mu to hodně práce a Matyáše pochválil.  V 2. kole hrál Matyáš s p. Kubalou (44.) z Beskydské šachové školy. Ve střední hře se dostal Matyáš pod tlak, ubránil se a dostal se do vyhrané pozice. S odtažným šachem střelcem napadl dámu, na neštěstí ze špatné strany. Soupeř chyby okamžitě využil a přešel do vyhrané koncovky. Hezká partie, škoda závěru. Ve 3. kole hrál proti p. Brhlíkovi (56.). Soupeř hrál aktivněji, a když Matyáš ve střední hře přehlédl vidličku a ztratil kvalitu, dodáhl partii k zisku bodu soupeř. 4. kolo – p. Váhala (52.). Matyáš se opět dostal pod tlak, ve střední hře ztratil pěšce, ale trpělivou a přesnou hrou držel pozici a když nechtěl soupeř riskovat, přistoupil na remis. V 5. kole se Matyáš utkal s p. Kukačkou (62.). Tentokrát byl od začátku aktivní Matyáš a ve velmi pěkně útočně vedené partii zaslouženě zvítězil. V 6. kole hrál Matyáš s p. Punčochářem (33.). Matyáš hrál pozorně a podařilo se mu proti silnému soupeři hrát nerozhodně. V 7. kole hrál proti p. Očkovi (44.) ze Slovenska. Soupeř byl aktivnější, ale Matyáš se přesně bránil. Když soupeř vlastními figurkami znemožnil ústup jezdce, Matyáš na něj okamžitě zaútočil a získal jej. Očko se ještě snažil hru zkomplikovat, ale Matyáš hrál pozorně a zvítězil. V 8. kole hrál Matyáš s p. Pereirou ze Singapuru. V oboustranně zablokované pozici to vypadalo na remis, potom ale soupeř využil ovládnutí a-sloupce, trpělivě vylepšoval pozici a nakonec zvítězil. Do 9. kola Matyáš nenastoupil, protože odcestoval k dalšímu turnaji do Krásné Lípy. Matyáš získal 3 body, obsadil 56. místo, hrál na výkon 1771 a vylepšil si rating o 50 Elo bodů.

Mat

Martina v 1. kole dostala za soupeře K. Drozdowského (36.) z Polska. Zahájení sehrála příliš pasivně, ztratila pěšce, po nepozorné hře další materiál a o vítězi nebylo pochyb. Ve 2. kole hrála s p. Šimkem (50.). Z Martiny strany mnohem lepší hra než v 1. kole. Po vyčkávání ve střední hře se chopila iniciativy, pak však přehlédla jednoduchý taktický obrat, po které by zřejmě bez problémů zvítězila. Po nevýrazné hře převzal iniciativu soupeř, Martina ztratila pěšce a musela se vynalézavě bránit. Nakonec se jí podařilo po 3,5 hod hry a 106 tazích remizovat. Škoda promarněné příležitosti v 35. tahu. Ve 3. kole hrála Martina s Láďou Nagyem (54.). Partie se jí podobně jako v 1. kole vůbec nevyvedla, spíš soupeři pomáhala a bez odporu prohrála. Stejný obraz se naskytl ve 4. kole, kdy nastoupila proti Dominikovi Rolínkovi (55.) a po podobné hře prohra bez odporu. V 5. kole nastoupila proti p. Baštýřovi. Tentokrát Martina hrála od začátku pozorně a aktivně a hned se to projevilo – v 33. tahu soupeř vzdal. V 6. kole nastoupila Martina proti M. Trojkové (60.) ze Slovenska. V zahájení obětovala pěšce, ale nepodařilo se jí za něj získat protihru. Trojková byla aktivnější a po výměnách figur přešla do pěšcové koncovky, kterou s pěšcem více vyhrála. V 7. kole nastoupila proti p. Havlínovi (70.). Soupeř udělal několik chyb, které Martina využila a bez problémů zvítězila. V 8. kole hrála s p. Očkem (44.). Partii rozehrála dobře, ve střední hře opět doplatila na nepozornost a nedostatečný propočet. V kombinaci ztratila dva pěšce a pro zkušenějšího soupeře nebyl problém zvítězit. K poslednímu kolu nastoupila Martina proti Sebíkovi Placerovi (68.). Po mimořádně špatně sehraném zahájení ztrácela materiál a pro soupeře to byla partie radosti. Na rozdíl od turnaje loňského tento Martině vůbec nevyšel. Získala pouze 2,5 bodu, obsadila 61. místo, hrála sice na vyšší výkon než má rating, přesto pár bodů ztratila. Přejme si, aby to příště bylo lepší.

Martina

V Openu JU startovalo 28 hráčů a hráček, Daník byl nasazen jako 27. V tomto roce sehrál Daník několik turnajů, všechny ale v rapidovém tempu. Open JU byl jeho prvním turnajem, kde se hrály „pomalé“ šachy. Pro Daníka a nejen pro něj je zatím problém hrát pomalu a přemýšlet nad každým tahem. Asi třetina účastníků byla přibližně na podobné výkonnostní úrovni jako Daník, který patřil k nejmladším účastníkům. V jejich vzájemných partiích nebyl ani zisk figury nebo věže zárukou vítězství. Někdy nestačila ani dáma a věž navíc. Daník dokázal (samozřejmě s pomocí soupeře) zachránit prohranou partii a stejně tak ztratit vyhranou. S jeho zájmem učit se a s nadšením pro šachy je jen otázkou času, kdy se zklidní a vyhrané partie nebude ztrácet. Daník získal 3,5 bodu, obsadil 23. místo.

D

Foto Ladislav Nagy

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 7.7.2016 20:39 | Shlédnuto: 800 x
Zpět nahoru