O pohár města Klatov 2016

Náš zvláštní zpravodaj píše z místa činu:

I letos vyrazil náš hráč Honza Bauer do Klatov. Cílem této výpravy není jen účast v některých z celé řady šachových zápolení ve dnech 2.-10.7.2016, ale i, a možná především, přátelská setkávání s hráči všech výkonnostních úrovní a věkových kategorií, kteří se na tuto akci sjíždějí z celé republiky i z ciziny. Příležitostí je k tomu opravdu dost.  Doprovodný program je plný sportovních aktivit a město samotné nabízí mnoho kulturních zážitků.

Zde se hraje-30

Turnaj A (FIDE) –  UniLEASING Open je učený pro hráče s ELO FIDE alespoň 1850. Kromě zvučných jmen českého šachu jsou na startovní listině i přední mladí hráči jihočeského kraje.
Honza se i letos přihlásil do bojů v turnaji B (FIDE), určeném pro hráče s FIDE ELO ne vyšším než 2000. Tentokrát nese turnaj jméno SOPHIA CUP, a navazuje tak na sérii SOPHIA CUPů započatou před několika lety v Českých Budějovicích.

1. kolo přineslo příjemné překvapení, když Honza (ELO FIDE 1296) porazil Jaroslava Šrouba  (ELO FIDE 1730). Po ztrátě dámy využil dobrého postavení svých ostatních figur a soupeř v bezvýchodné pozici vzdal.
Čas před druhým kolem jsme si užívali v pěkném klatovském plaveckém bazénu.

Bazén je opravdu pěkný-30

Ve 2. kole byl průběh partie překvapivě podobný tomu v kole prvním. Honza opět ztratil dámu, a pak dobře postavené figury dovedl k vítězství nad Josefem Čiperou (FIDE ELO 1756).
Výkonem v prvním a druhém kole si Honza zasloužil 7. šachovnici ve 3. kole. Utkal se na ní s Petrem Kovářem (ELO FIDE 1980), druhým nasazeným hráčem turnaje. Zatím nikdy nehrál se soupeřem, který by měl tak vysoké ELO.  Avšak podle hesla: „Soupeřů se nelekejme a na ELO nehleďme!“, se odvážně pustil do hry.
S odvahou a rozmyslem získal na šachovnici převahu. Bohužel, nedokázal ještě nalézt obtížné pokračování hry, které by patrně vedlo k vítězství.  Zvolnil, soupeř převzal iniciativu a dovedl partii do vítězného konce. Nevadí. Honza odvedl výborný výkon.
Před dalším kolem si Honza zabojoval ve fotbalovém turnaji.  Družstvo pod názvem Messiho kamarádi se skládalo z hráčů rozdílného věku z různých šachových oddílů. I přesto, že neměli čas sehrát se na žádném reprezentačním soustředění, svým obrovským nasazením vybojovali výborné 3. místo.

Messiho kamarádi-30

4. kolo postavilo proti Honzovi  hráče Michala Staníka (FIDE ELO 1713).  Hra byla vyrovnaná. Honza odmítl soupeřovu nabídku remízy, aby ji nakonec nabídl sám v domnění, že stojí hůř. A tak se hráči o bod podělili.  Až následný rozbor partie ukázal, že Honza stál lépe a partii by bylo možné dovést k vítězství.  I tentokrát to však byl velmi dobrý výkon a získané zkušenosti se budou hodit.

Poslední pokyny před partií

Před pátým kolem chtěl Honza získat patřičný nadhled, a tak jsme se vypravili na vrchol Černé věže, dominanty města Klatov. Výhled stál za ten výstup.
Petr Vavroušek (FIDE ELO 1763) se proti Honzovi postavil v 5. kole. Proti zkušenému soupeři se Honza držel až do okamžiku, kdy po dlouhém zvažování zahrál snad nejhorší tah z těch možných. A protože soupeř podobnou chybu neudělal, skončila partie po třech hodinách Honzovou prohrou.

Přípravu na šesté kolo jsme zahájili návštěvou legionářského vlaku, který v těchto dnech zavítal na klatovské nádraží. Obdivovali jsme nejen samotnou repliku ozbrojeného vlaku, ale i poutavou expozice a výklad dobově oblečených a vybavených průvodců. Vlak je výborně připravenou připomínkou těch, kteří v dálkách Sibiře bojovali, a mnozí položili život, za naši samostatnost.

IMG_0362-30

V 6. kole svedl Honza souboj s Jiřím Malým (ELO FIDE 1657). Partie se po více než 4 hodinách hry rozhodovala v koncovce. A Honza v ní tahal za kratší konec. Nápaditou obranou však zachránil půl bodu. Partie skončila remízou.
Hodnotu Honzova dosavadního výkonu dokumentuje skutečnost, že ke svému ELO FIDE připočítává po šesté partii +100,0 bodů, daleko nejvíce ze všech hráčů turnaje.

IMG_0367-A
Večer před sedmou partií jsme rádi přijali pozvání kamarádů z klubu OAZA Praha k ohni a na pečení buřtů. I v lůně přírody, pod hvězdnou oblohou zůstávaly hlavním tématem tahy zahrané během dnešního odpoledne a šachový život vůbec.  Buřty byly skvělé, pití dostatek a pohoda veliká.  Díky za hezký večer, Oldo.

Šachisté u ohně-30  Tenhle partiář jsem spálit nechtěl…

K 7. partii postavil los Honzu proti Františkovi Štrossovi (ELO FIDE 1652). A byl to pro Honzu šťastný los. Soupeře jednoznačně přehrál.  Soupeř se pod tlakem Honzových figur a pěšců po třech a půl hodinách boje vzdal.
Později, od osmé hodiny večerní, se Honza zúčastnil doprovodného turnaje v bleskovém šachu. Účast byla hojná a reprezentativní. Řada těch z nejlepších hráčů turnaje si tuto zábavu nenechala ujít. Nálada byla přátelská, podpořena vepřovými hody v přilehlé restauraci, a přitom plná odhodlání a bojovnosti. Výsledek není podstatný. Důležité bylo zúčastnit se. K tomu, aby byl soupeřem hráčům s GM, IM nebo FM, musí Honza zdolat ještě hodně dlouhou a namáhavou cestu.

5. partie - Tak takhle asi ne..-30  To asi nebyl dobrý tah!?

Pro další dobrý výkon byl důležitý vydatný spánek po nočním bleskovém šachu. A trocha poznání i zábavy na klatovské pouti.
V 8. partii se Honza postavil Jiřímu Žákovi (ELO FIDE 1717). Partie to byla nervy drásající. Na obou soupeřích byla viditelná touha po vítezství. A přestože mnohem zkušenější Jiří Žák postupně zdolával Honzovu obranu, ten se nevzdával a vymýšlel cestičky k tomu, aby se vývoj partie obrátil. A to se mu nedařilo a nedařilo.  Až se soupeř dostal do pozice, kdy mat byl jen otázkou dvou či tří dalších tahů.  Soupeř se do závěrečného útoku pustil  a ……….. přehlédl, že otevřel sloupec na svého krále pro Honzovu věž. Honza tuto nabídku okamžitě využil a zvítězil matem na osmé řadě.

8.partie - rozbor

V 9., posledním kole, se Honza u šachovnice sešel s Miloslavem Machem (FIDE ELO 1675). Pan Macho zahájil hru způsobem, s jakým se Honza dosud nesetkal. A protože na soupeřovo zahájení nevymyslel dobrou protihru, po několika desítkách minut skončila partie jeho prohrou.
Po dohrání posledních partií přišlo rozdílení cen. V turnaji A – UniLEASING OPENu zvítězil GM Petr Neuman, druhý byl  Vojtěch Kolář a třetí FM Petr Hollan. Výborné 9. místo vybojoval Matyáš Zeman, 18. dohrál Jan Miesbauer , 33. Lukáš Dolanský, 38. místo obsadil Jan Žilavý a 47. místo pak Václav Kotál.  Za sebou nechali tito mladí jihočeši celou řadu zkušenějších hráčů.
V turnaji B – SOPHIA CUPu zvítězil Milan Kotva před Janem Kastnerem a Janem Mejzrem. Honza obsadil výborné 29. místo, když do turnaje vstupoval jako 83. nasazený hráč! Ke svému ELO si připsal 169 bodů. A byl vyhlášen nejlepším hráčem do 12 let.

Nejlepší hráč do12 let-30

Poděkování patří pořadatelům. Pro rekordních 200 hráček a hráčů připravili nevšední sportovní soupeření v neobyčejně přátelské atmosféře.

Propozice:        http://www.sachy-klatovy.cz//download/Klatovy2016_CZ.pdf
Zápisy partií:        http://www.sachy-klatovy.cz/index.php?option=com_jotloader&Itemid=5
Výsledky:         http://chess-results.com/tnr220959.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE&wi=821

Všiměte si prosím odkazu na Zápisy partií – ty jsou skutečně všechny k dispozici, obvykle hned druhý den. Srovnávat s FIDE Open Č. Budějovice nelze – bulletin, který si někteří účastníci v r. 2015 zaplatili (!), nemají dodnes – o penězích nemluvě. Jiný kraj – jiný mrav? Každý si odpoví sám….

Poznámka na závěr: Poslední kolo skončilo v neděli odpoledne – v pondělí ráno byly na stránkách Šachklubu Sokola Klatovy všechny partie v pgn. Klobouk dolu!

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 8.7.2016 9:42 | Shlédnuto: 1 077 x
Zpět nahoru