Senzace v 1. kole 2. divize: ŠA VŠTE – ČZ Strakonice 4 : 4!

V sobotu 8.10.2016 jsme v naší klubovně na Okružní hráli historicky první utkání ve 2. divizi.
Nejdříve je třeba vysvětlit, proč vůbec 2. divizi hrajeme. V prvé řadě proto, že se uvolnilo místo a nikdo jiný v kraji zájem neměl. Druhý důvod je ten, že dnes máme min. 12 mladých hráčů, u kterých chceme, aby soutěže hráli.        3. divize, v které jsme vloni skončili jako nováček na krásném 3. místě, se hraje na pěti šachovnicích. Náš návrh rozšířit družstva na 8 hráčů neprošel a pro dvě družstva zase těch hráčů nemáme tolik. Bylo nám jasné, že pro       2. divizi nemáme hráče na patřičné úrovni a tak jsme se dohodli na posílení družstva hostováním několika hráčů z Hraničáře H. Stropnice. Na oplátku jsme zase umožnili našim hráčům hostovat ve  Stropnici v lize mládeže. 2. divizi tak budou hrát naši nejlepší mladí hráči a v sestavě pro 3. divizi se uvolní místo jiným, zejména těm nejmladším.

Los soutěže nám do prvního kola nasadil silný tým ČZ Strakonice C, složený z hráčů, kteří v loňském ročníku vyhráli finálovou skupinu 2. divize. Výsledek se dal předpokládat, jakýkoliv kromě 0 : 8 jsem považoval za úspěch. Do utkání jsme postavili pouze mladé hráče, od první šachovnice v sestavě Dominik Rolinek, Jonáš Havelka, Matyáš Hosnedl, Honza Bauer, Peťa Šťastný, Míša Lorencová, Lucka Rolinková a Martina Šťastná. Zkušené starší hráče jsme v očekávání jednoznačného výsledku nechali odpočívat.

20161008_105746

20161008_105816

A pak se začali dít věci.
První dohrála Martina. Zahájení popletla, ztratila dva pěšce a soupeř si nedal vítězství vzít – 0 : 1.
Zahájení nevyšlo ani Honzovi – stačilo několik nepřesných tahů a soupeř byl na koni. Po zisku figury to byla za chvilku celá věž a Honza vzdal – 0 : 2.
Peťa nastoupil k partii bez bázně a hany. Vzal si k srdci doporučení z rozboru partií na ME hrát aktivně a se soupeřem skoncoval ve 20. tahu – 1 : 2!
Jonáš se soupeře také nezalekl. Matyáš Zeman obětoval v zahájení dva pěšce, jednoho získal zpět a na Jonáše to zkoušel ze všech stran. Jonáš se vynalézavě bránil, dařilo se mu otupit útočné snahy soupeře výměnou figur, ale než dospěl do koncovky, kde by uplatnil pěšce navíc, soupeř chyboval, přišel o figuru a vzdal – 2 : 2!
Míše se zahájení moc nepovedlo a to se projevilo ve střední hře. Míša se sice pokusila o útok, ale soupeř se nenechal zaskočit a i když nevyužil možnost partii rychle zakončit, spokojil se ziskem figury, po kterém Míša v beznadějé pozici vzdala – 2 : 3.
Lucka po nezvládnuté francouzské si po malé rošádě na krále otevřela g-sloupec a to se jí stalo osudným – 2 : 4.
Dominik se soupeře – Adolfa Laciny – nezalekl a hrál trpělivě s cílem neudělat chybu. Po manévrování ve střední hře sice ztratil (nebo obětoval?) kvalitu za pěšce, pěknou souhrou figur spojenou s postupem volného pěšce začal soupeře trápit. Za volného pěšce získal figuru a po výměně věže bezpečně dovedl koncovku k vítězství – 3 : 4!
Jako poslední dohrával Matyáš, který hrál s Vaškem Kotálem. Ze zahájení nevyšel Matyáš nijak slavně a musel se přesně bránit soupeřovo tlaku. Nakonec musel dát figuru za dva pěšce, ale po výměně dam a jednoho páru věží mu zůstal volný pěšec na 6. řadě. Soupeř měl v tom okamžiku remízu – která by znamenala vítězství hostů – asi jistou, ale chtěl vyhrát. Své ambice ale přecenil a v jednom okamžiku mohl Matyáš po oběti věže za střelce vyhrát, když věž soupeře by nebyla schopna zastavit dva pěšce na 6. řadě v postupu do dámy. Matyáš pěšci postupoval bez oběti věže a to soupeři umožnilo dva pěšce sebrat a po výměně věží vstup c-pěšce na 8. řadu hlídat střelcem. V této fázi byl zřejmě Matyáš prohraný. Soupeř se ale rozhodl nejdříve zlikvidovat pěšce na 7. řadě králem a umožnil tak Matyášovi přechod vlastního krále na královské křídlo a tam napadat soupeřovo pěšce. Vzniklou koncovku tří pěšců a dobře postaveným králem proti dvěma pěšci se střelcem sehrál Matyáš perfektně a když využil chybiček soupeře, za velkého zájmu přihlížejících slavně zvítězil a upravil výsledek na neuvěřitelných 4 : 4!

20161008_144215
Po zápase tak kroutil hlavami nejen soupeř, ale i my, vždyť na prvních třech šachovnicích jsme uhráli 3/3!

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 13.10.2016 20:50 | Shlédnuto: 726 x
Zpět nahoru