3. divize: ŠA VŠTE B – Traxler Veselí n/L B 1,5 : 3,5

V 3. kole 3. divize – východ jsme nastoupili na „domácím hřišti“ – klubovně ŠA VŠTE – proti B-týmu Traxler Veselí n/Lužnicí. Soupeř v loňském ročníku skončil v horní části spodní poloviny tabulky a první dvě kola v letošním ročníku bez problémů vyhrál.

Nechtěli jsme naše nejmladší hráče předhodit soupeři jako zákusek a tak jsme nastoupili v nejsilnější možné sestavě – od první šachovnice Peťa ŠťastnýMíša LorencováHonza BauerJarda StudenovskýZdenda Šťastný. Soupeř nastoupil s dvěma náhradníky, takže kromě 1. šachovnice, kde měl soupeř v ratingu velkou převahu, byla na ostatních situace vyrovnaná.

IMG_8333IMG_8332
Po 3/4 hodině hry má Zdenda o pěšce více a prakticky vyhranou partii. Chybně ale mění dámy a přechází do koncovky s pěšcem více, každý má jednu věž. Zbytečně rychlá hra plodí nepřesnosti, soupeř ale dělá chyby rovněž.
Po hodině hry přichází Jarda s dotazem, jestli může nabídnout remis. Když je žádost zamítnuta, dost se mračí. Krátce nato získává dámu a hned se tváří jinak. Míša ve „své“ ruské zvolila místo vývinu a rošády neobvyklé pokračování, po kterém se okamžitě dostává do potíží. Honza hraje příliš pasivně, chybí jeho tah na krále. Peťa drží rovnou hru, chystá se k útoku na krále.
Po 1:40 hry Jarda místo toho, aby dal soupeři jednotažce (mat 1. tahem) sbírá pěšce, nakonec ale přece jen dotáhne partii do výhry – vedeme 1 : 0.
Míša ztrácí figuru a tahá za hodně krátký konec. Honza pokračuje v pasivitě, umožňuje soupeři rozehrát figury a ten toho využívá. Peťa v útoku polevuje a dovoluje soupeři blokovat pozici. Zdenda lopotně hraje koncovku s pěšcem více, nepřesnosti jsou na obou stranách.
Po dvou hodinách hry se Zdendovi daří vyměnit věže, v jasně vyhrané pěšcovce dělá neuvěřitelnou chybu a prohrává – daň za to, jak málo šachu dává. Stav je 1 : 1. Honza se obtížně brání tlaku soupeřovo figur a ztrácí pěšce.
Po 2:30 ztrácí Honza další materiál a v beznadějné pozici vzdává – 1 : 2. Míša se snažila něco vymyslet, ale soupeř se nehodlá nechat připravit o celý bod – po ztrátách pěšců a výměnách těžkých figur Míša vzdává. Stav 1 : 3.
Zbývá poslední partie – Peťa se snaží o aktivní hru na královském křídle, soupeř se musí bránit. Peťa přemýšlí nad obětí figury za dva pěšce a útok na královském křídle, pod dojmem nedostatku času se k oběti neodhodlá. Z pozápasového rozboru plyne, že oběť by vedla k rychlé výhře. Za rozhodnutého stavu soupeř nabízí remis, Peťa přijímá a upravuje na konečný výsledek 1,5 : 3,5 pro Traxler Veselí n/L.
Jak zápas hodnotit? Nikomu nelze vytknout nedostatek snahy. Míša doplatila na chybu hned v zahájení, Honza na pasivitu a Zdenda na netrpělivost. Zpětným pohledem lze říci, že se silným soupeřem jsme možná mohli uhrát lepší výsledek, ale pokud se všichni ze svých partií poučí, lepší výsledek se dostaví třeba hned příště. A vo to de, že.

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 22.11.2016 20:32 | Shlédnuto: 598 x
Zpět nahoru