3 x Mistrovství České republiky mládeže v šachu 2019

V měsíci červnu se obvykle pořádají Mistrovství České republiky družstev mládeže v šachu. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se konala Mistrovství ČR v těchto soutěžích:
– MČR družstev starších žáků
– MČR družstev mladších žáků
– MČR školních družstev

Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapid šachu
se konalo v rámci 57. ročníku slavných šachových Zaječic ve dnech 1. – 2.6.2019, nikoliv v Zaječicích, ale v Chrudimi. Turnaj šestičlenných družstev je open, a tak jsme do bojů poslali dvě družstva. „A“ družstvo v sestavě Martina Šťastná, Honza Bauer, Vítek Kotál, Lucka Rolinková, Dan Pražák a Jakub Šimon Šimůnek bylo za účasti 72 týmů nasazeno jako 9., „B“ družstvo v sestavě Jarda Studenovský, David Bárta, Adélka Rolinková, Ondra Hejda, Bětka Garabiková, Jáša Bauer a Adam Nechvátal bylo nasazeno jako 49.
„A“ družstvo bylo vysláno do turnaje s cílem bojovat o přední umístění, „B“ družstvo s cílem získávat zkušenosti.
„A“ družstvo se v průběhu turnaje drželo v popředí tabulky a teprve ztráty v posledních dvou kolech je odsunuly na konečné 7. místo, což lze ve společnosti nejlepších šachových oddílů s mnohem větší základnou považovat za úspěch, na kterém se podíleli Martina ziskem 2 bodů z 9 partií, Honza 5,5/9, Vítek 6/9, Lucka 5,5/9, Dan 7,5/9 a Jakub 7/9. Velkou výhodou družstva je to, že v této sestavě může hrát i příští rok.

DSC_8302
„B“ družstvo nezklamalo očekávání, skončilo na 38. místě a proti nasazení si pěkně polepšilo. O body se zasloužili Jarda 4/9, David 5,5/9, Adélka 4/8, Ondra 2,5/6, Bětka 3,5/8, Jáša 2,5/7 a Adam 5/7.
Mistrem ČR se stalo družstvo BŠŠ Frýdek-Místek před 2222 Polabinami a Sp. Vlašim, další jč. oddíly: 22. QCC A, 40. Šachklub Tábor, 64. QCC B.

DSC_8309

Součástí slavností mládežnického šachu je turnaj dvojic nejmladšího žactva, letos se konal již 27. ročník. Zde hrají hráči a hráčky nar. 2010 a mladší. ŠA VŠTE reprezentovali Evča Nechvátalová a Jakub Berkovec, kteří byli nasazeni z 63 družstev jako 23.
Ani naše dvojice se ve výsledkové listině neztratila, když obsadila 21. místo. Evča získala 4,5/9, Kuba 5,5/9.
Za pozornost a zamyšlení stojí skutečnost, že Beskydská šachová škola postavila do turnaje 8 (!) dvojic, celý jihočeský kraj pouze 4.

DSC_8296
Vítězem turnaje dvojic se staly 2222 Polabiny před TJ Kobylisy a BŠS B, 16. Šachklub Tábor A, 25. QCC, 58. Šachklub Tábor B (mimo soutěž, výsledkem 32.)

Oba turnaje se hrály švýcarem na 9 kol tempem 2 x 25 min + 10 s, hodnocení olympijským způsobem (součet bodů, uhraných jednotlivými hráči).

DSC_8321

Po předchozích dobrých zkušenostech jsme si opět zajistili ubytování v chatkách v kempu na Sečské přehradě, ale dojíždění do Chrudimi byli dostatečně kompenzováno možností si po šachách večer „zařádit“ v kempu, čehož děti i díky příznivému počasí s radostí využily.

více foto na http://chessvstecbcz.rajce.idnes.cz/Zaječice_2019
výsledky na http://chess-results.com/tnr445102.aspx?lan=5

Mistrovství ČR družstev mladších žáků
se konalo ve dnech 14.-16.6.2019 v Třešti. Do soutěže se kvalifikovalo suveréním vítězstvím v krajském přeboru, hraném 27.4.2019 v Písku družstvo ŠA VŠTE, které do Třeště přijelo v sestavě Jakub Šimon Šimůnek, Dan Pražák, David Bárta, Marek Garabik, Vicky Cinková, Adélka Rolinková, Jakub Berkovec a Evča Nechvátalová.  Jako druhé družstvo z krajského přeboru přijelo QCC Č. Budějovice.
Ke každému zápasu musí za družstvo nastoupit 4 chlapci/dívky nar. 2007 a ml. + 1 chlapec/dívka 2010 a ml. + 1 dívka 2007 a ml.
Mistrovství se hrálo švýcarem na 9 kol tempem 2 x 25 min + 10 s, hodnocení výhra družstva 3 body, nerozhodně 1. První 3 stoly se přenášely on-line do světa, našemu družstvu ale štěstí nepřinesly. Na on-line hrálo 4x – v 1., 5., 6., a 7. kole, všechna utkání bohužel prohrálo.
Naše družstvo bylo nasazeno jako 3. a hned 1. kolo bylo studenou sprchou, když nečekaně prohrálo s B-týmen Unichessu, 17. nasazeným (s A-týmem Unichessu, 6. nasazeným, v 5. kole vyhrálo). V dalších 4 kolech naše družstvo vyhrálo a vrátilo se do popředí tabulky. V 6. a 7. kole však prohrálo s týmy, které v konečném pořadí skončily na 1. a 2. místě. V 8. kole překvapivě jen remizovalo s týmem, kde se čekalo vítězství (19. nasazený) a když v posledním kole opět prohrálo (10. nasazený), bylo z toho trochu zklamání z celkového 12. místa. Útěchou může být, že naše družstvo vybojovalo pro jč. kraj navíc jedno postupové místo do příštího ročníku. Za zmínku stojí i skutečnost, že ze všech družstev mělo druhé nejvyšší pomocné hodnocení a mnoho velmi pěkně rozehraných partií i vlivem menších zkušeností se otočilo.

DSC_8325u

DSC_8336uPředností našeho družstva je rovněž to, že většina hráčů může hrát i příští rok. Z tohoto pohledu není možné považovat 12. místo za neúspěch. Naši hráči se na výsledku podíleli takto: Jakub Š. 4/9, Dan 6/9, David 3,5/9, Marek 5/9, Vicky 2/5, Adélka 2/4, Kuba B. 1,5/5 a Evča 1,5/4. Zahráli si všichni, je třeba ocenit přístup Marka, který si po sobotním 7. kole „odskočil“ do Č. Krumlova, kde účinkoval na otáčivém hledišti v Divotvorném hrnci. V neděli ráno přijel a pokračoval v bojích.
Druhý jihočeský zástupce, QCC Č. Budějovice, byl nasazen jako 25. a polepšil si na celkové 18. místo.

více foto na http://chessvstecbcz.rajce.idnes.cz/Třešť_2019
výsledky na http://chess-results.com/tnr448921.aspx?lan=5

Část finančních nákladů na účast Šachové akademie VŠTE na Mistrovství ČR družstev mladších a starších žáků byla hrazena z dotačního programu Jihočeského kraje „Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže a výkonnostního sportu“.

Mistrovství ČR školních týmů v šachu
se opět (již potřetí) hrálo v Kongresovém centru ve dnech 18.-19.6.2019 ve Zlíně. Hraje se ve třech kategoriích:
– 1.-5. třída základních škol
– 6.-9. třída základních škol a příslušných ročníků osmiletých gymnázií
– střední školy

DSC_8365

Do MČR se kvalifikovali první dva týmy z krajského přeboru škol, který se v jč. kraji hrál 14.2.2019 v Č. Budějovicích. Ze tří kategorií se do Zlína kvalifikovalo celkem 5 družstev, ve kterých hrají i členové našeho oddílu a kteří reprezentovali nejen své školy, ale také ŠA VŠTE.
Hrálo se švýcarem na 9 kol tempem 2 x 20 min + 5 s, o pořadí rozhodoval olympijský systém.

V kategorii 1.-5. tříd základních škol se ve Zlíně představilo 30 školních týmů, mezi nimi ZŠ a MŠ Kubatova (7. nasazená) a ZŠ Mikuláše z Husi Tábor (28.). Za „Kubatovku“ hrál na 1. šachovnici Marek Garabik z ŠA VŠTE. Škola obsadila v konečném pořadí krásné 3. místo a Marek přispěl 3,5 body z 9 partií. Táborské družstvo skončilo na 26. místě.

DSC_8402

V kategorii 6.-9. tříd základních škol a příslušných ročníků osmiletých gymnázií hrálo rovněž 30 týmů, účast si vybojovali Gymnázium Jírovcova Č. Budějovice (8.) a Gymnázium PdC Tábor, za které zaskočilo 3. družstvo z KP Gymnázium Písek (29.). V družstvu Gymnázia Jírovcova nastoupili hráči ŠA VŠTE Martina Šťastná (1. šachovnice) 4/9, Jan Bauer (2.) 3,5/9 a Jakub Šimon Šimůnek (3.) 6,5/9 a přispěli k zisku pěkného 7. místa. Gymnázium Písek skončilo na 29. místě.

DSC_8354u

V kategorii středních škol hrálo ve Zlíně 24 týmů, mezi nimi Gymnázium Jírovcova (12.), ČAG (3. v KP, dostal divokou kartu a nasazen 13.) a Gymnázium J.V.Jirsíka (14.), všechny 3 oddíly z Č. Budějovic. Ve všech družstev byli hráči z ŠA VŠTE: za Gymnázium Jírovcova hrál na 3. šachovnici Vojta Bauer 4/9 a přispěl k 7. místu školy, za ČAG na 3. šachovnici Manvel Asatryan, 5/9 a 9. místo školy, za GJVJ Matyáš Hosnedl (1. šachovnice) 4/9, Petr Šťastný (2.) 3,5/9 a Míša Lorencová (3.) 3/9 a 16. místo školy.

DSC_8360

MČR bylo velmi dobře organizováno, pořadatel zajistil pro zájemce bohatý doprovodný program (prohlídky Baťovo vily, návštěva ZOO, městských lázní apod). Celé dva dny byly přenášeny v přímém přenosu na YouTube.

více foto na http://chessvstecbcz.rajce.idnes.cz/MČR_Zlín_2019
výsledky na http://chess-results.com/tnr445102.aspx?lan=5

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 20.6.2019 16:27 | Shlédnuto: 844 x
Zpět nahoru