Jak se vedlo v soutěži jednotlivců?

V posledním čtvrtletí roku 2021 se hráči Šachové akademie zúčastnili mistrovství Čech, České republiky a Evropy. Všechny soutěže byly více či méně ovlivněny zdravotně – hygienickou situací.

Hybridní Mistrovství Evropy juniorů a mládeže

Ve dnech 15. – 21.10.2021 se na několika místech Evropy konalo hybridní mistrovství Evropy mládeže a juniorů. Jedním místem byla i Praha, kde v Hotelu Don Giovanni hrálo 12 českých reprezentantů, mezi nimi i dva hráči Šachové akademie – Daniel Pražák a Marek Garabik. Hybridní šampionát, kterého se zúčastnilo 32 zemí, se hrál tak, že reprezentanti každé zúčastněná země byli soustředěni na jednom místě a hráli online na hrací platformě Tornelo. Hrálo se v kategoriích U8 – U20 na 9 kol švýcarem tempem 90 min + 30 s na tah.

Dan hrál v U14 jako 35. nasazený z 91 účastníků. S výsledkem 5,5/9 obsadil 26. místo.

Marek hrál v U12 jako 56. nasazený ze 105 účastníků. S výsledkem 4/9 obsadil 64. místo.

Turnaj byl výbornou příležitostí poměřit síly se stejně starými hráči z různých zemí Evropy.

Mistrovství Čech mládeže HD 12, HD 14, HD 16

Mistrovství Čech mládeže v šachu jednotlivců se konalo ve dnech 23. – 30.10.2021 v Herlíkovicích. Každá věková kategorie hrála samostatný turnaj na 9 kol švýcarem tempem 90 min + 30 s na tah pro každého hráče, dívky a chlapci byli vyhodnoceni zvlášť. Z obav z výše zmíněné zdravotně-hygienické situace jsme nedokázali využít všech možností účastnit se na tak významném turnaji, který je pro chlapce postupový na mistrovství republiky. Z Šachové akademie VŠTE se tak Mistrovství zúčastnili pouze Jakub Šimon Šimůnek (H 16), Ondřej Hejda a David Bárta (oba H 14) – zřejmě nejnižší účast našich hráčů na MČ v historii!

HD 16: Celkem 68 účastníků, z toho 17 dívek. Jakub nasazený jako 12. (11 chlapec). Jakubovi se nedařilo s elově výrazně slabšími soupeři a s konečným výsledkem 5,5/9 obsadil celkově 17. místo, 16. v chlapcích.

HD 14: Celkem 62 účastníků, z toho 11 dívek. David nasazen jako 14. (12. chlapec), Ondra 35. (32. chlapec). Ani v této kategorii se našim hráčům moc nedařilo, David s 4,5/9 obsadil celkově 36. místo (33. v chlapcích), Ondra se 3/9 skončil 53. (46. v chlapcích).

Jakub si trochu spravil náladu v blesku (54 účastníků), kde obsadil 5. místo (9. nasazený), Ondra skončil 29. (28. nasazený).

Na pořadatele se snesla kritika z rozličných důvodů, nebylo by ale vhodné na to svádět neúspěchy našich hráčů, když podmínky byly pro všechny účastníky stejné.

Polofinále Mistrovství České republiky juniorů a juniorek

Ve dnech 13. – 20.11.2021 pořádala TJ Neratovice ve Špindlerově Mlýně Polofinále Mistrovství ČR juniorů (H18, H20) a juniorek (D18, D20). Z hráčů Šachové akademie VŠTE se nenašel z řad juniorů žádný zájemce (z jihočeského kraje jediný účastník – Láďa Nagy z QCC, celkově 10. místo) a tak jsme měli zastoupení alespoň v juniorkách, kde si zahrály Martina Šťastná (D18) a Lucie Rolinková (D20). Hrálo se v Hotelu Esprit, obě kategorie společně, na 9 kol švýcarem tempem 90 min/40 tahů + 15 min do konce + 30 s na tah. Turnaj si zahrálo 17 hráček, 12 v kategorii D18 a 5 v kategorii D20. V celkovém pořadí dominovali hráčky z D18, které obsadily prvních 5 míst. Zvítězila Pavlína Dudová (BŠŠ) 7/9 před Danielou Nagyovou (QCC ČB) 6,5/9, Martina (3. nasazená) získala 6/9 a obsadila 3. místo, Lucka (5.) získala 4,5/9 a obsadila 4. místo v D20 (celkově 12). Martin si vybojovala postup do uzavřeného Mistrovství ČR 2022 juniorek, které by se mělo hrát ve dnech 12. – 19.3.2022 opět ve Špindlerovo Mlýně.

Turnaj byl velmi dobře organizován a veden ředitelem Romanem Burdou, poděkování zaslouží Stanislav Jasný za rozbory partií a nelze zapomenout na výtečnou kuchyni, to se jen tak nevidí.

Mistrovství Čech HD 10

Ve dnech 17. – 21.11.2021 se v Mostě konalo Mistrovství Čech mládeže v kategorii do 10 let, ve dnech 20. – 21.11.2021 ještě Mistrovství Čech v kategorii do 8 let. Obě soutěže, pořádané ŠK Most a hrané v Hotelu Cascade se hrála švýcarem na 9 kol hracím tempem 90 min + 30 s na tah v HD 10 a tempem 20 min + 10 s na tah v HD 8. V obou soutěžích hráli chlapci a dívky společný turnaj se samostatným vyhodnocením.

HD 10: Hrálo 47 účastníků, z toho 12 dívek. Mezi účastníky byli i hráči Šachové akademie Matyáš Hokr (5. nasazený), Vojta Průka (33.) a Jenda Šrámek (39.). Naši hráči se na mistrovství neztratili: Matyáš získal 7/9 a obsadil výborné 3. místo, Jenda obsadil 29. místo a Vojta 36., oba získali 4/9.

HD 8: Hrálo 20 účastníků, z toho 7 dívek, mezi nimi i Anetka Hokrová z našeho oddílu. Anetka uhrála 4/9 a obsadila z dívek 5. místo, celkově 16.

Děkujeme všem za reprezentaci Šachové akademie VŠTE.

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 30.12.2021 15:43 | Shlédnuto: 560 x