Mistrovství ČR školních týmů 2022

Šachová akademie VŠTE uspořádala ve dnech 31.5. – 10.6.2022 Mistrovství České republiky školních týmů. Záštitu nad Mistrovstvím převzali starosta Nových Hradů Mgr. Vladimír Hokr a rektor VŠTE Ing. Vojtěch Stehel, MBA, Ph.D.

Turnaj se konal v Nových Hradech v Hotelu Máj, kde kromě nově rekonstruovaného prostorného sálu, kde se hrálo, bylo zajištěno i stravování a občerstvení a kde byly rovněž k dispozici dostatečné prostory pro doprovod, ať už v předsálí, nebo v jídelně a výčepu.

Celé Mistrovství bylo rozděleno do tří samostatných částí: turnaj 1. stupně Základních škol se hrál ve dnech 31.5. – 1.6.2022, turnaj 2. stupně Základních škol ve dnech 7. – 8.6. 2022 a turnaj Středních škol ve dnech 9. – 10.6.2022. Ve všech turnajích se hrálo na 9 kol tempem 2 x 20 min na partii s přídavkem 5 s/tah, losování systémem Swiss-manager, vše dle Pravidel šachu FIDE, Soutěžního řádu ŠSČR a Obecných  propozic přeboru škol.

1. 1. stupeň Základních škol (1. – 5. třídy).                                                                                                          Mistrovství ČR hrálo 22 družstev – řádně se přihlásilo 19 týmů, 2 divoké karty udělila Komise mládeže ŠSČR a 1 pořadatel. Zájemců o divokou kartu bylo více a je škoda, že nemohli být přijati do soutěže místo týmů, které se z různých důvodů nepřihlásili.

Po velmi vyrovnaných bojích se Mistrem České republiky stal tým ZŠ ČSA Frýdek-Místek (24 bodů) v sestavě Kupka Alexandr, Lacková Lucie, Václavková Klára a Klimánek František.

 2. místo vybojovala ZŠ U sv. Štěpána Praha (23,5 bodu) v sestavě Štor Jakub, Rendl Luboš, Borecký Andrej, Brabcová Nikola, Černý Zbyšek, Polanský Matěj, na 3. místě skončila 28. ZŠ Plzeň (22,5 bodu) v sestavě Majer Tomáš, Křivka Matěj, Jančík Vojtěch, Křivka Lukáš, Střihavka Petr, Kuchta Lukáš.

Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích byli vyhlášeni: 1. šachovnice Kroulík Václav (ZŠ Opočno) 9/9, 2. šachovnice Rendl Luboš 8,5/9, 3. šachovnice Černý Ren (ZŠ Karla Čapka Praha) 8/9, 4. šachovnice Zádrapa Štěpán (ZŠ Ohrada Vsetín) 8/9.

2. 2. stupeň Základních škol (6. – 9. třídy).                                                                                                        Mistrovství ČR hrálo 22 družstev – řádně se přihlásilo 19 týmů, 2 divoké karty udělila Komise mládeže ŠSČR  a 1 pořadatel.

Mistrem České republiky se po přesvědčivém výkonu s velkým náskokem stal tým Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek (31 bodů) v sestavě Paseka Matyáš, Buchta Bartoloměj, Vašínek Martin, Gřes Michal.  

O 2. místo svádělo až do posledního kola velmi vyrovnaný boj několik týmů – nakonec ho získalo při rovnosti bodů (22,5) lepším pomocným hodnocením Gymnázium Jírovcova Č. Budějovice v sestavě Šimůnek Jakub Šimon, Havelková Beáta, Smola David a Smola Jan, na 3. místě skončilo Gymnázium Dašická Pardubice v sestavě Juchelka Marek, Nešpůrek Jakub, Váňa Jakub, Roub Radek.

Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích byli vyhlášeni: 1. šachovnice Paseka Matyáš 8,5/9, 2. šachovnice Bezděk Tomáš (Dvořákovo Gymnázium Kralupy n/Vltavou) 9/9, 3. šachovnice Vašínek Martin 9/9, 4. šachovnice Roub Radek, Mauder Karel (Gymnázium Jeronýmova Liberec), oba 7/9.

3. Střední školy a Střední odborné učiliště.                                                                                                           Mistrovství ČR hrálo 23 družstev – řádně se přihlásilo 20 týmů, 2 divoké karty udělila Komise mládeže ŠSČR  a 1 pořadatel.

Stejně jako u 2. stupně ZŠ i v kategorii Středních škol a Středních odborných učilišť nenechalo Gymnázium Petra Bezruče z Frýdku-Místku nikoho na pochybách, na které škole v České republice studují nejlepší šachisté. Gymnázium Petra Bezruče se stejným ziskem bodů jako mladší spolužáci (31) v sestavě Míča Marek, Frank Adam, Nytra Ondřej, Laurincová Kristýna a Fizerová Lucie stalo Mistrem České republiky.                            

Na 2. místě skončilo Gymnázium B. Němcové Hradec Králové (26,5) v sestavě Gloser David, Rokoš Filip, Dedek Jan, Voříšková Anna, Vošmik Matěj

 na 3. místě SPŠSE a VOŠ Liberec (21,5) v sestavě Macháček Jan, Hofman Kryštof, Čejka Jan, Hauser Mathias

Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích byli vyhlášeni: 1. šachovnice Gnojek Petr (POJFM Frýdek-Místek) 8,5/9, 2. šachovnice Hofman Kryštof 8/9, 3. šachovnice Nytra Ondřej 8/9, 4. šachovnice Laurincová Kristýna 8,5.

V Mistrovství ČR se objevili i hráči Šachové akademie VŠTE: v turnaji 1. stupně ZŠ v družstvu ZŠ Nové Hrady Matyáš Hokr, který na 1. šachovnici uhrál 8,5/9, Aneta Hokrová na 6. š. 4/7. V turnaji 2. st. ZŠ ve stříbrném družstvu Gymnázia Jírovcova uhrál na 1.š. Jakub Šimon Šimůnek 3,5/9, v družstvu ZŠ a MŠ Ondra Hejda na 1.š. 1/8. V turnaji SŠ v družstvu Gymnázia Jírovcova, které skončilo na 5. místě (20 b.) uhrála Martina Šťastná na 2.š. 3/9.

První tři družstva ve všech kategoriích dostala poháry a diplomy, všichni hráči medaile a věcné ceny, které dostala i družstva na dalších místech. Oceněni byli rovněž nejlepší  hráči na jednotlivých šachovnicích.   Vítězná družstva v jednotlivých kategoriích dostala od paní Růženy Přibylové, vydavatelky časopisu Československý šach, roční předplatné časopisu.

Všechna družstva dostala pamětní list.        

O bezproblémový průběh turnaje se postarali rozhodčí Martin Hejda, Milan Durchan, František Rolinek a pomocní rozhodčí z doprovodu hráčů. O stravování a občerstvení všech účastníků Mistrovství se k jejich naprosté spokojenosti staral František Rolinek s jeho realizačním týmem, který dokázal zvládnout i náročné podmínky při vydávání obědů. Přispěl tak nejen k  dodržení časového plánu, ale k celkovému kladnému hodnocení celého turnaje.

Šachová akademie VŠTE jako pořadatel Mistrovství České republiky školních družstev děkuje všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu celého turnaje, zejména:

–  Městu Nové Hrady za umožnění hrát turnaj v nádherném prostředí sálu Hotelu Máj

– Šachovému klubu QCC České Budějovice za zapůjčení šachového materiálu

výsledky: https://chess-results.com/tnr643462.aspx?lan=5&art=32

Napsal: Rudolf Černík | Publikováno: 5.7.2022 12:14 | Shlédnuto: 361 x
Zpět nahoru