Open Nové Hrady 2022

V sobotu 13.8.2022 byl starostou Nových Hradů Mgr. Vladimírem Hokrem zahájen 3. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Nové Hrady 2022. Hraje se, jak je poslední dobou zvykem, v hezkém prostředí v nově rekontruovaném Hotelu Máj.

V hlavním turnaji hraje 25 hráčů, s č. 1 loňský vítěz IM Jakub Půlpán z Joly Lysá nad Labem. 6 hráčů hraje s rtg > 2100.

Hlavnímu turnaji předcházel doprovodný turnaj pro začínající nebo neregistrované hráče vč. doprovodu, které si v 7-mi kolovém klání zahrálo 14 hráčů.

Zvítězil Miroslav Novotný (Dobrá voda, 7/7) před Matyášem Hokrem (N. Hrady, 5,5/7) a Amálií Martikánovou (Beskydská šachová škola, 5/7). Nejlepší dívkou/ženou byla Amálie, nejmladším hráčem Matyáš Raab (Hraničář H. Stropnice).

Matyáš Hokr, Miroslav Novotný, Amálie Martikánová

Hlavní turnaj se hraje na 9 kol, hraje se každý den od 16:30 hod kromě čtvrtka 18.8. a soboty 20.8. Ve čtvrtek dopoledne se bude hrát 7. kolo od 10:00, v sobotu poslední, 9. kolo turnaje od 9:00 hod. V pondělí je vloženo kolo od 10:00 hod. Šachovou akademii VŠTE reprezentuje 6 hráčů: Jakub Šimon Šimůnek (7. nasazený), Martina Šťastná (9.), Marek Garabik (15.), Mark Shivairo (19.), Ondra Hejda (21.), Matyáš Hokr (24.)

Ve čtvrtek odpoledne se bude hrát dle rozpisu Open bleskový turnaj (30. ročník Memoriálu Fr. Černíka a Přebor Jč. kraje v bleskovém šachu).

Sobota 13.8.2022, 1. kolo: Favorité nezaváhali a vyhráli (někteří se štěstím). Zajímavostí je, že všechny partie skončily rezultativně – žádná remíza! Celý bod zapsali Jakub a Martina.

Neděle 14.8.2022, 2. kolo: Začíná přituhovat. Jakub s Martinou prohráli s 2. resp. 4. nasazeným hráčem, všichni ostatní – t. zn. Marek, Mark, Ondra a Matyáš – vyhráli.

Pondělí 15.8.2022, 3. kolo: Vyhráli Jakub a Martina, remizoval Marek. Po 3. kole jsou už pouze dva hráči s plným počtem bodů, kteří se utkají ve 4. kole.

Pondělí 15.8.2022, 4. kolo: Vyhrál Jakub a Ondra, remizovali Marek a Matyáš. Po pondělním dvojkole už každý hráč něco stratil. Na čele jsou IM Jakub Půlpán a IM Neklan Vyskočil (ŠK Duras BVK) se 3,5/4, následováni čtyřmi hráči se 3 body, mezi kterými je i Jakub.

Úterý 16.8.2022, 5. kolo: Vyhrála jen Martina, remizoval Marek, ostatní nebodovali. Urputně se bojuje na čele tabulky, ale i ve spodních patrech o každou polovinu bodu.

Středa 17.8.2022, 6. kolo: Vyhráli Marek, Ondra a Mark, remizovala Martina.

Čtvrtek 18.8.2022, 7. kolo: Turnaj vstoupil do závěrečné třetiny. Dobře do ní vstoupili Jakub a Martina, kteří vyhráli, ostatním se nedařilo. V předposledním, 8. kole bude hrát Martina s 1. nasazeným, Jakub se 4. a v posledním kole to asi nebude lehčí.

Odpoledne se hrál turnaj v bleskovém šachu – 30. ročník Memoriálu Františka Černíka a zároveň Přebor Jihočeského kraje ve všech kategoriích. Turnaje se zúčastnilo celkem 32 hráčů, kteří si zahráli 11 kol tempem 3 min + 2s. 10 prvních šachovnic bylo možné sledovat on line, záznam partií v pgn si můžete prohlédnout na odkazu níže. V turnaji zvítězil s náskokem 2,5 bodu IM Jakub Půlpán, který soupeřům povolil jedinou remízu a obhájil loňské prvenství.

Vítěz 30. ročníku Memoriálu Františka Černíka s putovním pohárem

O 2. – 4. místě rozhodovalo pomocné hodnocení, které určilo pořadí: 2. FM Matyáš Zeman (Moravská Slávie Brno), 3. IM Neklan Vyskočil, 4. Zdeněk Vybíral (QCC Č. Budějovice), všichni 8/11, 5. Vojtěch Dudek (Spartak Vlašim, 6,5/11), 6. IM Milan Babula (TJ Vlčnov, 6,5/11).

FM Matyáš Zeman, IM Jakub Půlpán, IM Neklan Vyskočil, Zdeněk Vybíral, Vojtěch Dudek, IM Milan Babula

Krajským přeborníkem mužů v blesku se stal Zdeněk Vybíral , 2. Václav Kotál (Chess club Písek, celkově 7., 6,5/11), 3. František Hostička (Tatran Prachatice, 6., 6/11). Krajskou přebornicí žen, kategorie D20 a D18 se stala Martina Šťastná (12., 6/11). Krajským přeborníkem v kategoriích H20, H18 a H16 se stal Jakub Šimon Šimůnek (14., 6/11), v H20 a H18 před Vítkem Kotálem (ČZ Strakonice, 17., 5,5/11) a Markem Garabikem (18., 5,5/11), v H16 před Markem Garabikem a Matějem Slabým (ŠACHklub Tábor, 21., 5/11). V H14 se stal krajským přeborníkem Marek Garabik před Martinem Tejnorem (Chess club Písek, 23., 5/11) a Ondrou Hejdou (25., 5/11), v H12 Martin Tejnor před Matyášem Hokrem (27., 4,5/11) a Markem Shivairo (30., 2,5/11), v H10 Matyáš Hokr před Patrikem Morongem (31.,1/11).

Premiéra bleskového turnaje na on line dopadla bez jediného problému výborně zásluhou „Mistra on line“ Bohumila Garabika a rozhodčího Martina Hejdy.

Odkaz na on line přenos turnaje v blesku – zde

Partie z turnaje v blesku – zde

Foto z blesku zde

Mistr On line v akci
Hlavní rozhodčí

Pátek 19.8.2022, 8. kolo: Vyhráli Marek, Ondra a Matyáš, remizovali Jakub a Mark. V posledním kole bude hrát Jakub s prvním nasazeným a nebude to mít snadné.

Sobota 20.8.2022, 9. kolo: Jakub to rozhodně neměl snadné, ale bojoval dlouho a statečně. Vyhrál pouze Mark, Martina, Marek a Matyáš remizovali.

Po skončení posledního kola zbývalo jen vyhlásit výsledky a předat finanční a věcné ceny.

Vítězem 3. ročníku Open Nové hrady 2022 se stal IM Jakub Půlpán (ŠK Joly Lysá n/Labem) s 8 body, 2. IM Neklan Vyskočil (ŠK Duras BVK), 3. Matyáš Zeman (Moravská Slavia Brno), oba 7/9,

3. Matyáš Zeman, vítěz IM Jakub Půlpán, 2. IM Neklan Vyskočil

4. Jan Žilavý (Sokol Tábor) 6/9, 5. Vojtěch Dudek (Spartak Vlašim), 6. IM Milan Babula (TJ Vlčnov), oba 5,5/9.

Umístění hráčů Šachové akademie VŠTE: 7. Martina Šťastná 5/9, 11. Jakub Šimon Šimůnek (hrál s prvními čtyřmi hráči konečné tabulky, nejvyšší pomocné hodnocení!), 13. Marek Garabik, oba 4,5/9, 17. Ondra Hejda, 19. Mark Shivairo, oba 4/9, 20. Matyáš Hokr, 3,5/9.

Vyhlášeny byly rovněž výsledky a předány věcné ceny ve vypsaných kategoriích:

Ženy: 1. Martina Šťastná, 2. Danka Dudková (Jawa Brodce), 3. Amálie Martikánová (Beskydská šachová škola)

Elo 1000 – 1300: 1. Antonín Mores (ŠK Praha Smíchov), 2. Ondra Hejda, 3. Matyáš Hokr

Elo 1301 – 1600: 1. Marek Garabik, 2. Martin Tejnor (Chess club Písek), 3. Rudolf Novák (SK Sezimovo Ústí)

Elo 1601 – 1900: 1. Martina Šťastná, 2. Sebastián Steinbauer (ŠACHklub Tábor), 3. Jan Mošnička (SK Sezimovo Ústí)

Foto ze závěru turnaje zde

Závěrem nezbývá než poděkovat všem, kdo se na bezproblémovém průběhu celého turnaje podíleli: