V Nových Hradech zahájeno!

V sobotu 12.8.2023 byl v Hotelu Máj starostou města Nové Hrady Vladimírem Hokrem zahájen 4. ročník Mezinárodního šachového festivalu Open Nové Hrady 2023.

Festival byl zahájen dvěmi turnaji v rapid šachu – 1. ročníkem Memoriálu Františka Rolinka st. a Doprovodným turnajem pro začínající a neregistrované hráče. Oba turnaje se hrály na 7 kol losovaných švýcarem tempem 2 x 20 min + 5 s na tah.

V 1. ročníku Memoriálu Fr. Rolinka, startovalo 18 hráčů. Vítězem se stal IM Jakub Půlpán 6/7 (ŠK Joly Lysá n/L.) před IM Milanem Babulou 5,5/7 (TJ Vlčnov) a Davidem Hákem 5/7 (ŠACHklub Tábor).

IM Milan Babula – IM Jakub Půlpán – David Hák

Nejlepším hráčem ŠA VŠTE byl 10. Marek Garabik 3,5/7. Partie zde

V Doprovodném turnaji startovalo 13 hráčů. Vítězem se stal díky lepšímu pomocnému hodnocení Diviš Kasalický (ŠA VŠTE) před Nelou Martinkovičovou (ŠACHklub Tábor), oba 6/7, 3. Richard Haubt 5/7 (QCC Č. Budějovice).

Nela Martinkovičová – Diviš Kasalický – Richard Haubt

Nejlepším neregistrovaným hráčem byl 4. Filip Novák 4,5/7. Partie na 1. šachovnici zde

Oba turnaje s přehledem a bez problémů řídil Josef Martinkovič. Všechny šachovnice Memoriálu a 1. šachovnice Doprovodného turnaje se hrály a byly přenášeny on-line vč. promítání v předsálí díky Bohoušovi Garabikovi, rovněž bez problémů.

V neděli 13.8.2023 bude v sále Hotelu Máj zahájen 1. kolem hlavní turnaj šachového festivalu – OPEN Nové Hrady 2023. Hrát se bude každý den až do soboty (celkem 7 kol tempem 2 x 90 min + 30 s/tah) od 16:30 hod, s výjimkou čtvrtka 17.8., kdy se bude hrát od 10:00 hod, a soboty 19.8., kdy poslední kolo začne v 9:00 hod. Turnaj je zároveň Přeborem Jihočeského kraje mužů, žen, juniorů a juniorek do 18 a 20 let.

Neděle 13.8.2023, 1. kolo:

Do turnaje se prezentovalo 30 hráčů, nasazenou jedničkou turnaje je Jan Žilavý (Sokol Tábor, Rtg 2130), nejvýše nasazený hráč Šachové akademie VŠTE je na 5. místě Jakub Šimon Šimůnek (Rtg 1921). Průměrný rating prvních 10 hráčů je 1952. Hned v prvním kole jsme se dočkali překvapení, když Jakub Berkovec (ŠA VŠTE) zaskočil zkušeného Jiřího Matysku (Dukla Praha), Ondra Hejda (ŠA VŠTE) dokázal remizovat s Janem Mošničkou (SK Sezimovo Ústí), Jenda Šrámek (ŠA VŠTE) porazil Jiřího Voršilku (OAZA Praha) a Vojta Vítek (QCC Č. Budějovice) neodmítl nabídku Josefa Berkovce (ŠA VŠTE) a vyhrál. Vyhrál rovněž Jakub Šimon a Matyáš Hokr, Marek Garabik zvítězil nad Feri Postlem (všichni ŠA VŠTE), prohrál Díva Kasalický.

Pondělí 14.8.2023, 2. kolo:

Druhé kolo se obešlo bez větších překvapení, úspěchem je výhra Feri Postla a remízy Matyáše Hokra a Ondry Hejdy. Vyhráli i Jakub Šimon Šimůnek a Josef Berkovec.

Úterý 15.8.2023, 3. kolo:

Ve 3. kole se začali na prvních prknech střetávat soupeři z „vyšších“ pater výkonnosti, dařilo se elově lepším hráčům. na což doplatil Jakub Šimon. Na 6. šachovnici hrál Marek proti Ondrovi. Hned v zahájení získal velkou výhodu, ve střední hře si začal hrát s ohněm, Ondra vycenil zuby a Marek měl v tu ránu problémy. Ondra ale nepokračoval v tlaku, Marek toho využil, trochu zbytečně vyměnil dámy a přešel do trochu lepší koncovky. Tu hrál Ondra špatně, vyměnil a věže a prohrál. Matyáš vyhrál, oba Berkovcové a Feri remizovali, Jenda s Dívou nedodrželi dohodnutou taktiku a oba prohráli.

Středa 16.8.2023, 4. kolo:

4. kolo se vyznačovalo velkou bojovností, poslední partie skončila po 21. hod. V ní Jakub Šimon v koncovce, v které měl věž, koně a krajního pěšce proti věži a koni soupeře doslova vydřel výhru. Vyhrál rovněž Ondra, remizovali oba Berkovcové, Feri a Matyáš, prohrál Marek a také Díva a Jenda. Díva byl přivyhraný s figurou navíc, ale nedal si pozor a nakonec prohrál. Jenda byl pochválen za dohodnutou pomalou hru, až si ještě odpustí nekorektní oběti, body přibydou.

Čtvrtek 17.8.2023, 5. kolo:

Jenda se skutečně poučil, hrál pomalu, „neobětoval“, ve střední hře odvážně nabídl soupeři remízu, kterou soupeř přijal a Jenda se dočkal prvního půlbodu. Když vytrvá, nebude to poslední zisk. Soupeři ostatních našich hráčů byli v tomto kole celkem přijatelní, takže výhru si připsali Jakub Šimon, Matyáš a Marek, kromě Jendy remizovali i Josef s Ondrou, bez bodu zůstali Jakub, Feri a Díva.

Čtvrtek 17.8.2023, 31. Memoriál Františka Černíka a Krajský přebor v blesku:

Do turnaje v blesku se přihlásilo 36 hráčů, kteří si zahráli 11 kol tempem 3 min + 2s na tah. Suverénem se stal IM Jakub Půlpán z ŠK Joly Lysá nad Labem, který soupeřům nepustil ani „půlku“ a potřetí za sebou zvedl nad hlavu Putovní pohár. Na 2. místě skončil FM Matyáš Zeman 9,5/11 (Moravská Slávie Brno), 3. David Hák 8,5/11 (ŠACHklub Tábor).

IM Jakub Půlpán (uprostřed), FM Matyáš Zeman (vpravo), David Hák (vlevo)

Hráči ŠA VŠTE: 7. Jakub Šimon Šimůnek, 11. Marek Garabik, oba 6,5/11, 19. Matyáš Hokr 5,5/11, 23. Jenda Šrámek, 25. Díva Kasalický, 26. Mark Shivairo, všichni 5/11, 30. Jonáš Linhart, 31. Ondra Hejda, oba 4,5/11, 32. Feri Postl 3,5/11, 33. Ruda Černík 3/11, 34. Milan Shivairo 2/11.

Výsledky Krajského přeboru:

Muži: 1. David Hák, 2. FM Štěpán Papáček (Jiskra Třeboň), 3. WGM Eliška Richtrová (QCC Č. Budějovice)

David Hák (uprostřed), WGM Eliška Richtrová (vpravo), FM Štěpán Papáček (vlevo)

Ženy: 1. WGM Eliška Richtrová, 2. Markéta Mácová (ŠACHklub Tábor)

WGM Eliška Richtrová (3. zleva), Markéte Mácová (2. zleva)

H18, H20: 1. David Hák, 2. Jakub Šimon Šimůnek, 3. Sebastian Steinbauer (ŠACHklub Tábor)

David uprostřed, Jakub vlevo, Sebastian vpravo

D20, D18, D16: 1. Markéta Mácová

Markétu Mácovou jistě poznáte

H16: 1. Jakub Šimon Šimůnek, 2. Marek Garabik, 3. Matěj Slabý (ŠACHklub Tábor)

Pátek 18.8.2023, 6. kolo:

Body z posledních dvou kol hodně znamenají pro konečné pořadí. Jakub Š. proti favoritu hrál dobře a udržel nerozhodný výsledek, podobně si vedl Josef. Markovi se nepodařilo bodovat a prohrál, stejně dopadli Matyáš, Ondra, Feri a Jenda. Pěkným závěrem vyhrál Jakub B. a pěšcovou koncovku s koněm a dvěma pěšci proti pěti pěšcům dovedl k zisku prvního bodu Díva.

Prvních 10 šachovnic v turnaji je vysíláno on-line, odkaz zde

Partie 1. – 6. kola najdete zde, aktualizace po každém kole.

Ve čtvrtek 17.8.2023 se bude hrát od 15 hod 31. ročník Memoriálu Františka Černíka v bleskovém šachu. Turnaj je zároveň Přeborem Jihočeského kraje ve všech kategoriích vč. mládeže.

Výsledky, tabulky a další informace ze všech turnajů Mezinárodního šachového festivalu OPEN Nové Hrady naleznete zde